Branş Ders Öğretmenleri

Eğitim, insanın hayat boyu kendini geliştirmesidir. Yani eğitim hayatın tümünü kapsar. Öğretim ise yaygın ve örgün eğitim dalları arasında verilen, hayatın bir kısmını kapsayan eğitim türüdür. İnsanlar kendilerini sürekli olarak eğitim alarak geliştirebilirler. Hayatta her insanın bir gayesi vardır. Hayata dair gayesi, bilinçli, eğitimli bir birey olmak olanlar, hayatlarından öğrenme güdüsünü asla eksik etmezler. İnsan beyni de çalıştıkça, zorlandıkça daha fazlasını öğrenmeye açık bir hale gelir. Yani atalarımızın da dediği gibi “İşleyen demir pas tutmaz.” Bu nedenle hayata dair ne varsa hepsinden biraz bir şeyler bilmek gerekir. Bazı alanlarda da gerektiğinde uzmanlaşmak gerekir ki bu sayede çevremize bir şeyler öğretebilecek duruma gelelim.

                Branş ders öğretmenleri de hayata dair bir şeyler öğrenen ve kendilerini belli bir alanda uzmanlaştıran öğretmenlerdir. Kendi branşlarına dair her şeyi istisnasız olarak bilmeleri, çevrelerinde onlardan yardım isteyen insanlara da yardımcı olmalarını sağlamaktadır. Branş ders öğretmenleri, Coğrafya, Türkçe, Matematik, İngilizce, Fen Bilimleri, Almanca, Fransızca gibi alanlarda kendilerini geliştirmiş ve kendilerini bulundukları alandaki her şeyi öğrenmeye adamış bireylerdir. Belli bir konu üzerinde yoğunlaşarak, konunun en ince ayrıntılarını dahi incelemekle yükümlü olan branş ders öğretmenleri, özel kurumlarda ve devlet kurumlarında görev alabilmektedir. Her iki yerde de çalışan öğretmenlerin tek gayesi, onlardan eğitim almak için gelmiş olan bireylere, bildiklerini en ince ayrıntısına kadar aktarmaktır. İnsanlar genelde devlet kurumlarındaki öğretmenlerden öğrenemediklerini, özel eğitim kurumlarından yardım alarak öğrenmeye çalışırlar. Özel eğitim kurumumuzda da alanında uzman branş ders öğretmenleri görev almaktadır. Tüm eksiklikleri giderebilmek amaçlı, kendi alanlarında kendilerini sürekli geliştirme çabasında olan öğretmenlerimiz, öğrencilerin akıllarında soru kalmaması için her türlü yardımcı bulunmaktadırlar. Öğretmen açığı sebebiyle devlet kurumlarında verilen eğitimler eksik kalabilmektedir. Öğretmen atamalarındaki sorunlar sebebiyle de eğitim kurumlarında sürekli öğretmen değişimi yaşanmaktadır. Bu sebeple öğrenciler öğretilmesi gereken konuyu tam anlamıyla öğrenememektedirler. Öğretmenin değişmesi, hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından konsantrasyon sürecinde sıkıntılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Her iki taraf da bu süreci atlatana kadar uzun bir süre kaybı yaşanmakta ve öğrenciler de bu süreçte bilgi kaybı yaşamaktadırlar.

                Eğitim kurumumuzdaki uzman branş ders öğretmenlerinden öğrenciler eksikliği olan tüm konularda yardım alabilir ve eksiklerini gidererek hayata daha sağlam adımlarla, donanımlı olarak devam etme şansı yakalayabilirler. Eğitim söz konusu olduğunda, asla para söz konusu olmamalıdır ve insanlar kendilerini geliştirmek için gerekli çabayı göstermelidir.