0530 265 75 35
0530 265 75 35
3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi çocuğun tuvalet eğitimine ne kadar olduğuyla ilgilidir. Eğer tamamen hazırsa gerçekten birkaç gün içerisinde eğitimin büyük bir kısmı tamamlanmış olur. Genel olarak çocuklarda tuvalet eğitiminin tamamlanma süresi 3 ile 6 arasında değişir.

3 Günde Tuvalet Eğitimi Nereden Geliyor?

3 günde tuvalet eğitimi Adem Güneş tarafından gündeme getirilmiş bir uygulamalıdır. Kendisi, çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırabilmek için tavsiye ettiği bu yönteme ‘’3 gün kuralı’’ adını veriyor. Sırasıyla uygulanması gereken aşamalar 3 günü bulduğu için ismi bu şekilde koyulmuş durumdadır. Ancak bu durum çocuğun 3 günde tuvalet eğitimini tamamlayacağı anlamına gelmiyor.

3 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Pedagog Dr. Adem Güneş, günümüz annelerinin tuvalet eğitimini ortalama olarak 18 ay civarında vermeye başladıklarını net bir şekilde belirtiyor. Fakat bu süreç her çocukta aynı şekilde ilerlemiyor. Bazı çocuk hazır olduğuna dair sinyalleri daha erken verebiliyor.

Tuvalet eğitiminin verilebilmesi için çocuğun tuvaletini tutabilme süresinin artması, bezden rahatsızlık duyması, kıyafetini çıkarmak istemesi ve tuvalete merak duyarak tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair işaretler göstermesi gerekir.

Kalitesiz Bez ile Eğitim

3 gün kuralına göre sızdıran bez kullanmalısınız. Bu bezler çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanabilmesi için önemlidir. Çocuklar rahatsızlık duydukları için bir süre sonra tuvalet eğitimi almaları gerektiğini anlayabiliyor.

Bezi Tamamen Çıkartın

İlk gün uygulamasının hemen ardından sızdıran bezin verdiği rahatsızlığı hisseden çocuklarda bir şeyler yapmaları gerektiğine dair inanış ortaya çıkıyor. Bu sebeple, 2. güne geçiş yaptığınız zaman altına hiç bez bağlamamanız gerekiyor. Çocuğa bez yerine külot veya pantolon giydirebilirsiniz.

Yardım Teklif Edin

Bez olmadan bir gün geçirmek çocuklar için can sıkıcı olabilir. Bazı çocuklar bezsiz gün geçirdikleri zaman yardım isteyebilirler. Fakat bunu size söyleyemez veya tam olarak belirtemezler. Bu tür durumlarda çocuğunuz yürürken ansızın duruyorsa ve yüzü garip bir hal alıyorsa ona mutlaka kendisini rahatsız hissedip hissetmediğini sorun. Birlikte tuvalete giderek eğitimin son adımını da tamamlamaya başlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuza sürekli tuvaleti olup olmadığını sormayın. Abartılmış duygular ve tepkilerde de bulunmayın. Ayrıca aceleci olmamanız gerektiğini de asla unutmayın.