0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bakıcı Adaylarına Mutlaka Sorulacak 9 Soru

Bakıcı Adaylarına Mutlaka Sorulacak 9 Soru

Tüm ailelerin en büyük problemlerinden biri de güvenebilecekleri bir bakıcı bulmak oluyor. Güvenilir bakıcı bulmanın yanı sıra o bakıcının çocuk bakımı hakkında bilgi ve deneyim sahibi olması da gerekiyor. Bununla birlikte sabırlı olması çok önemli bir özellik. Tüm bu özellikleri bir arada barındıran bir bakıcı bulmak ise sanıldığı kadar kolay olmuyor. Ailelerin çocuk bakıcısı seçerken bakıcıya mutlaka yöneltmeleri gereken bazı sorular var. Bu soruları hep birlikte mercek altına alalım.

Daha önce bakıcılık yaptınız mı?


Bakıcılara mutlaka daha önce bu mesleği yapıp yapmadıklarını sormalısınız. Eğer deneyimli ise daha önce kaç çocuğa baktığını, ne kadar süre baktığını sormalı ve bu hizmeti sunduğu ailenin telefon numarasını istemelisiniz. Bu aileyi arayarak bakıcıdan birinin kalıp kalmadığını mutlaka sormalısınız.

Çocuk hastalıklarını biliyor musunuz?


Çocuklar gelişim sürecinde sıklıkla hastalanır ve bu hastalıklar hakkında bakıcının bilgi sahibi olması gerekir. Bakıcıya mutlaka çocuk hastalıkları hakkında bilgisinin olup olmadığını sormalısınız.

  • Çocuk düştüğünde, yaralandığında ne yaparsınız?


Bu soruya bakıcının vereceği yanıt ilk yardım bilgisinin olup olmadığını size gösterir. Aynı zamanda ne kadar paniğe kapıldığı gibi konularda da fikir edinebilirsiniz.

  • Acil bir durumda ne yaparsınız?


Hangi durumların bakıcı için acil kategorisinde olduğunu öğrenmenizi sağlayacak bu soru aynı zamanda bu gibi durumlarda bakıcının nasıl davranacağı konusunda da fikir edinmenizi sağlar.

  • Çocuklar için hangi kurallarınız var?


Bu sorunun yanıtı da çocuklarla ilgili bakıcının ne kadar disiplinli olduğunu gösterir. Kurallar mutlaka olmalıdır ve bakıcının uyguladığı kuralları öğrenmeniz gerekiyor.

  • Daha önce tuvalet eğitimi verdiniz mi?


Çocuk gelişiminde tuvalet eğitimi çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle daha önce kız ya da erkek çocuklar için bakıcının tuvalet eğitimi verip vermediğini, bu eğitimi hangi yöntemle verdiğini öğrenmeniz gerekir.

  • Çocukların beslenmesinde nelere dikkat edersiniz?


Sağlıklı bir beslenme programı uygulayıp uygulamadığını öğrenmeniz için bu sorunu da yöneltmelisiniz.

  • Çocuklarla geçirdiğiniz bir günü anlatın.


Çocukların nasıl bir gün geçireceğini öğrenmek için de en kolay yol bu soruyu bakıcıya yöneltmenizdir.

  • Çocuk bakımıyla ilgili belgeniz ya da sertifikanız var mı?


Bu soru da bakıcının resmi anlamda yeterliliği konusunda size bilgi verir.