0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bakıcı Seçimi Yapılırken Anne ve Babanın Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Bakıcı Seçimi Yapılırken Anne ve Babanın Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Çalışan annellerin en büyük sorunu bakıcı seçmektir. Bu yüzden anneler, yasal hakları olan doğum izinlerinin bitmesine yakın hem bebeklerinden ayrı kalacakları için hem de bebeklerini güvenilir birine emanet edecekleri bir bebek bakıcısı seçme telaşına girerler. Bebeklerine bakıcı seçerken de bir takım sıkıntılı zamanlarda ailelerin canını sıkacaktır. Öncelikle doğum izni biten annenin tekrardan iş hayatına dönmesi annenin kendi kendine soru sormasına sebebiyet verecektir.

Öncelikle anne kendini suçlayacaktır sonra acaba aldığım karar doğru mu ? iyi mi yapıyorum diye kendine kendine sorular yöneiticektir. Kendinizi sorgulamamanız çok önemlidir. Eğer ki iş hayatına dönmeyi karar verdiyseniz, daha iyi bir çözümünüz olmadığından bu kararı verememişsinizdir. Bu yüzden aldığınız kararlardan kendinizi suçlamamalı ve vizdan azabı çekmeyi artık bir kenara bırakmalısınız.

Son zamanlarda uzmanların yaptığı bir araştırmzaya göre çalışmakta olan annelerin işten eve döndükten sonra kalan zamanın çocuğuyla verimli bir şekilde geçirmesi, anne ve çocuk arasında ki iletişim kaybolmadığını aksine verimli zaman geçirdikleri için bağın daha kuvvetli olduğunu gözlemlenmiştir. Bakıcı seçerken bakıcınız ile yapıcağınız görüşemede kuracağınız intiba çok önemlidir. Sizin kraterlerinize uygun bakıcıyı ararken görüşme sırasında bakıcı ile aranızda kuracağınız ilk intibalar bakıcınızı iyi tanımanızı sağlar.

Görüşmeye gelen bakıcı adayında ilk gözlemleyeceğiniz şeyler;

  • Kıyafetleri , elleri bakımlı ve temiz mi?
  • Konuşmasında herhangi bir bozukluk var mı ? aksanı düzgün mü ?
  • Bakıcınıza sorular sorarken kişi bu sorulara güler yüzlü cevap veriyor mu ? Yoksa sorduğunuz sorulara kısa cümleler ile cevaplayıp yüzünü asıyor mu ?
  • Dakik mi ? Belirlenen görüşmeye saatinde geliyor mu ? Yoksa geç kalıp bahanelerle kendini haklı mı çıkarmaya çalışıyor ?