0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde görülen pişik minikler için oldukça acı ve rahatsızlık verici bir hal alabiliyor. Kimi zaman anneler her türlü önlemi alsa da pişik problemi maalesef yine de ortaya çıkabiliyor. Bu noktada anneler bebeklerde pişiğe ne iyi geliyor sorusunun yanıtını arayabiliyor. Öncelikle bebeklerin alt temizliğinde kullanılan bazı bebek bezlerinin, losyonların ya da kremlerin pişiğe adeta davetiye çıkarabildiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle kullandığınız ürünlerin belirli bir kalitede olmasına ve bebeklerin hassas cildi ile uyumlu bir şekilde formüle edilmesine önem vermeniz gerekir.

Pişikle Mücadelede Bunlara Dikkat Edin!

Peki, bebeklerde pişik problemini önlemek için alınabilecek önlemler var mı? Pişik sorunu ile mücadelede nelere dikkat etmek gerekiyor? Uzmanların önerilerini hemen sizlerle paylaşıyoruz.

  • Bebeğinizin altının ıslak kalmamasına çok büyük önem vermeniz gerekiyor. Altının ıslandığını fark ettiğiniz anda hemen bezini değiştirin. Çünkü bebeklerin altının ıslak olması tek başına pişik oluşması için yeterli bir nedendir.
  • Bebeğinizin alt değişimini yaptıktan sonra ıslak mendil ile silmek yerine ılık su ve sabun ile yıkamanız çok daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü ıslak mendiller kimi zaman parfüm ya da losyon içerebiliyor ve bunlar da bebeğin hassas cildi için zararlı olabiliyor. Bebeğinizin altını yıkayamadığınız dönemlerde yağ içeren ve bebeklerin cildi ile uyumlu olan malzemeleri kullanmaya özen gösterin.
  • Bebeğinizin altını yıkadığınız zamanlarda kuruturken sadece havlu ile poposuna temas edin. Havluyu sürterek kurulamanız bebeğinizin cildine zarar verebilir. Özellikle kızarıklık ve tahrişe neden olabilir ve bu da beraberinde pişiği getirebilir.
  • Bebeğinizin alt değişimi esnasında yeni bezi takarak hemen kıyafetlerini giydirmeyin. Bir süre bekleyerek bebeğinizin cildinin hava almasını sağlayın. Bebeğin cildinin oksijen ile bol miktarda temas etmesi pişiğe karşı alabileceğiniz en önemli tedbirlerden biridir. Yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika boyunca bebeğin cildinin havalanmasını sağlayın ve sonrasında yeni bezi takın.
  • Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra cildine çinko oksit içeren bir krem sürmeniz faydalı olabilir. Bu durumda bebeğinizin cildi ile dışkısı arasında bir tabaka oluşturmuş olacaksınız.