0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Sarılık hastalığı yenidoğan bebeklerin büyük bölümünde görülüyor. Bu hastalığa neden olan unsur ise bebeklerin kanında doğumdan sonra artış gösteren bilirubin adlı maddedir. Tıbbi olarak da normal kabul edilen bebeklerde sarılık rahatsızlığı çoğu zaman kendiliğinden geçiyor diyebiliriz. İstatistiklere bakıldığında normal zamanında doğan bebeklerin % 60’ında, erken doğan bebeklerin ise % 80’i gibi gayet yüksek bir oranında bu rahatsızlık ortaya çıkıyor. Ancak sarılık rahatsızlığına hiç yakalanmayan bebeklerin de olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bebeklerde Sarılık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle 1 ya da 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçen sarılık rahatsızlığının en belirgin özelliği tüm vücutta cildin sarı rengi almasıdır. Cildin sarı renge alması ise öncelikli olarak yüz bölgesinde başlar. Ardından birkaç gün içerisinde gövde kısmına ve bacakları doğru ilerleyerek tüm vücut bu renk ile kaplanır.

Çoğu zaman gözlerin beyaz olan bölümü de sarı rengi alır. Bazı bebeklerde sarı renk gün ışığında çok net bir şekilde görülebiliyorken bazı bebeklerde ise sadece florasan lambasının altında bu renk görülebilir. Bu nedenle doktorlar tanı koymadan önce florasan lambası kullanabiliyor. Her bebekte sarılık hastalığı aynı düzeyde ortaya çıkmayabilir. Bebeklerde bu rahatsızlığın farklı seviyelerde ortaya çıkmasının nedeni kandaki bilirubin seviyesinin farklı olabilmesidir.

Bebeklerde Sarılık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde sarılık rahatsızlığına dair en küçük bir belirti dahi görseniz mutlaka derhal bir uzmana danışmanız gerekir. Doktor tarafından tanı konmasının ardından şayet gerekli görülürse bebeklerin yatarak tedavi edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Çok ilerlemiş düzeyde olan sarılık rahatsızlığının tedavi edilmemesi halinde kalıcı sorunlara neden olabileceğini belirtelim. Bu nedenle mutlaka tedaviye sıcak bakmalısınız. Ancak bazı durumlarda doktorlar herhangi bir müdahalede bulunmayabilir ve sarılığın kendi kendine geçmesini bekleyebilir. Elbette bu karar doktor tarafından verilmelidir.

Bebeklerde Sarılık Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Sarılık rahatsızlığının genellikle ilk gün ortaya çıkabileceği gibi doğumdan sonraki 28. Gün de ortaya çıkabilir. Genel olarak 0 ila 28 gün arasında görüldüğünü belirtebiliriz. Her bebekte aynı dönemde ortaya çıkmayabilir. Bazı bebeklerde doğumdan sadece birkaç gün sonra ortaya çıkarken bazı bebeklerde sarılık rahatsızlığı doğumdan 2 hafta sonra görülebiliyor.