0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bebeklerde Uyku Problemi

Bebeklerde Uyku Problemi

Uyku bebeklerin büyüme ve gelişiminde önemli rol oynayan etkenlerden biridir. Annelerin de isteği bebeğinin bolca uyuması. Rahatça diğer işlerini yapabilmesi, annenin kendi uyku düzeni, bebeğin gelişimi açısından uykunun yeri büyüktür.

Bebeklerin uyku düzenleri ilk aylarda tam olarak yerine oturmaz. Sürekli acıkmaları, etrafı tanımak istemeleri bunun nedenleri arasındadır. İlk aylarda geceleri çok sık uyanmaları normaldir. Tabiki her bebek farklıdır.

Bebeğiniz bir sağlık problemi yoksa yinede her saat başı uyanıyorsa çok az uyuyor, çok fazla uyanık kalıyorsa öncelikle nedenlerini bulmanız gerekmektedir.

En sık rastlanan nedenler ise şu şekilde;

-Hatalı yöntemler bebeğinizin uykuya dalması için kullandığınız yöntemler çok önemlidir. Sallamak, araba ile gezdirmek, kucağa almak vs. Bebeğiniz hangi şekilde uyumayı seviyorsa öyle uyutmalısınız. Aksi halde uyutmanız zaman alabilir. Bir diğer konu ise uyku ilişkilendirmesidir. Yani bebeğinizi ağzında emzik ile uyuttuğuz zaman emziği düşütüğünde kendiliğinden emziğini ağzına takıp uyumaya devam edebiliyorsa bu doğru uyku ilişkilendirmesinin göstergesidir. Emzirmek , kucakta sallamak, evde dolaştırmak ise yanlış uyku ilişkiklendirmesidir. Bebeğiniz uyandığı zaman bunların tekrarlanmasını isteyecektir. Tek başına yapamayacağı içinde ağlarayak sizi uyandıracaktır.

-Yorgunluk bebekler ilk aylarda iki uyku arasındaki zaman diliminde çok kısa süre uyanık kalırlar. Bebeğiniz uyuyakalabileceği süreden daha uzun uyanık kalırsa vücudu stres hormonu salgılar. Bu hormon bebeğin uykuya dalmasını zorlaştırır. Bu şekilde gece uyanması sıklaşır ve tekrar uyumak için sizden destek ister.

-Açlık uyku ile beslenme birbiri ile bağlı konulardır. Bebeğinizin karnı açsa uyuyamaz. Ama bunu alışkanlık haline getirmiş de olabilir. Yani 9 aylık bebek gece 2-3 kere emmek için uyanıyorsa bu alışkanlıktır.

-Dişler bebeklerin dişlerinin çıkması yaklaşık olarak 2 yıl sürer. Bu süreç anne-baba ve bebek için zor bir süreçtir. Tabiki buda bebekden bebeğe farklılık gösterir. Kendi kendilerine uyuyabilen bebekler bile diş çıkartma zamanı tekrar uyumak için anne babaya ihtiyaç duyarlar. Bu durumda da dikkat edilmesi gereken konu bebeğin uyku alışkanlığının değişmemesidir. Yani bebeğinizi birkaç gece kucağnıza alıp sallayarak uyutursanız buna alışacak ve birdaha kendi kendine uyumak istemeyecektir.