0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çalışan Anne Çocuğuyla Nasıl Vakit Geçirmeli?

Çalışan Anne Çocuğuyla Nasıl Vakit Geçirmeli?

Çalışma hayatında aktif olan anneler çocuklarına yeterince zaman ayırma konusunda her daim endişe taşıyor. Hatta kimi zamanı iyi bir anne olmadıkları ya da çocuklarına hak ettikleri özeni gösteremedikleri gibi çeşitli özeleştiriler de yapabiliyorlar. Oysa çalışıyor olmak çocukları ihmal etmek anlamına gelmez. Önemli olan çocuğunuz ile yeterli oranda vakit geçirmeniz ve bu zamanı da en verimli şekilde kullanmanızdır.

Öncelikle çocuğunuz için her gün belirli bir zaman dilimi ayırmanız gerekiyor. Bu zaman dilimini verimli bir şekilde değerlendirebilmek için işten döndüğünüz saati tercih etmeyin. Çünkü yorgun olacaksınız hem de akşam yemeği için hazırlık yapmamız gerekecek. Bu nedenle uzmanlar yemekten sonraki 1 ila 2 saatin en doğru zaman dilimi olduğunu belirtiyor. Peki, bu çocuğunuz için ayırdığınız bu zamanı nasıl kullanmalısınız?

Çocuklarla İletişimin Formülü: Sohbet ve Oyun!

Anneler çocuklarını ayırdıkları bu zamanda mutlaka onlarla sohbet etmelidir. Zamanın bir kısmını sohbete bir kısmını da oyuna ayırmanız en doğru seçenek olacak. Çocuklarla oyun oynamak onların anneleri ile zaman geçirme ihtiyacını en eğlenceli şekilde karşılıyor. Dolayısıyla çocuklarınız ile oyun oynamanız aslında sandığınızdan çok daha fazla faydada bulunuyor. Bununla birlikte tüm ailenin birlikte zaman geçirebileceği çeşitli aktiviteler de düzenleyebilirsiniz.

Hep birlikte oyun parkına gitmek, sinemaya gitmek gibi eğlenceli aktiviteler çocukların anne ve babaları ile zaman geçirmek ihtiyacını ziyadesi ile karşılamasını sağlıyor. Böylelikle annelerin ‘ acaba çocuğuma yeterince zaman ayırabiliyor muyum’ endişesinden kurtulmaları da mümkün oluyor. Elbette belirli zamanlarda çocukların annelerine olan ihtiyacı artar. Bu ihtiyacı karşılama konusunda da hiçbir endişeniz olmasın.

Örneğin çocuklar hasta olduklarında ya da okul öncesi döneme geldiklerinde anneleriyle daha fazla zaman geçirmek isteyebilirler. Bu durumda çocuğunuz ile geçirdiğiniz zamanı esnetilebilir ve ona daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Kimi zaman annelerin sorumluluğu çok fazla olabiliyor. Bu durumda çocuğunuza ayırdığınız zamandan kısmak yerine bir yandan sorumluluklarınızı yerine getirirken diğer yandan çocuğunuz ile ilgilenebilirsiniz. Örneğin odayı toparlamak gibi basit işler esnasında bir yandan çocuğunuz ile sohbet edebilirsiniz.