0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuk Bakıcısı Bulma Sorunu Yaşayan Çalışan Anneler İçin Tavsiyeler

Çocuk Bakıcısı Bulma Sorunu Yaşayan Çalışan Anneler İçin Tavsiyeler

Çalışma hayatının içinde olan kadınlar anne olduklarında pek çok stres ile birlikte yaşayabiliyorlar. Doğum izninin sona ermesinin ardından çalışma yaşamlarına geri dönmek zorunda olan anneler en çok bebek bakıcısı bulmak ya da buldukları kişiye güvenmek noktasında sıkıntı yaşıyor.. Bebeklerine bir bakıcıya emanet etmek zorunda kalan anneler vicdan noktasında ekstra bir sıkıntı yaşayabiliyor. Oysa bebeğe iyi bir gelecek sunmak için annenin çalışma yaşamına geri dönmesi en akılcı tercih oluyor. Bu noktada annelere bazı önerilerimiz olacak.

“Bakıcı Bebeğe Bir Anne Gibi Bakamaz”


Halk arasında dilden dile dolaşan bu söyleme kesinlikle aldırış etmemelisiniz. İyi bir bebek bakıcısı bulduğunuzda bebeğinize sizin kadar iyi bakacağından emin olabilirsiniz. Hatta çoğu zaman bebeğinizle çok daha iyi bir şekilde ilgilenebilirler. Çünkü anneler gün içerisinde yorulduğu için gün sonunda bebeklerine ilgi gösterme konusunda kendilerini zorlayabiliyorlar. Oysa bebek bakıcılarının zaten işi bebeklerin bakımı olduğu için daha aktif bir şekilde bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

“Annelik Görevi Bebeklerin Bakımını Üstlenmeyi Gerektirir”

Toplumda dayatılan bazı kavramlar insanların yanlış kararlar almasına sebebiyet verebiliyor. Bunlardan biri de annelik görevinin bebeğe bizzat anne tarafından bakılmasını zorunlu kıldığıdır. Evinde bir bakıcı çalıştıran annelerde annelik görevini tam olarak yerine getiriyordur. Hatta pek çok anneden çok daha özverili olduklarını da belirtmemiz gerekiyor. Çünkü bir yandan bebeklerine bakımı ile ilgilenirken diğer yandan çalışma yaşamlarını da aksatmıyorlar.

“Bebekler Bir Yabancıya Emanet Edilmemeli”

Annelerin bu olumsuz şehir efsanelerine aldırış etmemesi gerekiyor. Evet de güvenilir birisi bebek bakımı konusunda da bilinçli olması kaydıyla bebeğinizi gönül rahatlığıyla bir yabancıya emanet edebilirsiniz. Tıpkı hastalandığınızda sağlığınızı hiç tanımadığınız yabancı bir doktora emanet etmeniz gibi yaşamda kimi zaman bu güvene sahip olmak gerekiyor. Bu nedenle çevrenizde evinizde bakıcı çalıştırmanız konusunda olumsuz yargılarda bulunan kişilerin görüşlerine kulak asmamanızı tavsiye ediyoruz. Bakıcı ile büyüyen çocukların da başarılı olabileceği ve büyüdüğünde iyi yetişmiş bir birey olarak yaşamını sürdürebildiğini asla unutmayın!