0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuk Gelişiminde Bakıcının Önemi

Çocuk Gelişiminde Bakıcının Önemi

Çocuk bakıcısı seçiminin ne kadar önemli olduğunu sıklıkla vurguluyoruz.. Çocukların hem fiziksel gelişimlerinin hem de ruhsal gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bakıcıların bilinçli ve çocuk gelişimim hakkında bilgili olması gerekir. Ayrıca tüm bakıcılarda bazı özelliklerin olması şart.

Öncelikle bakıcıların çocuklar ile bir yabancı gibi ilgilenmemesi gerekiyor. Onlara sevgiyle ve şefkatle yaklaşmaları son derece önemli bir detaydır. Çünkü çocuklar çoğu zaman bakıcıları ile anne babalarıyla geçirdiğinden daha fazla zaman geçiriyor. Dolayısıyla ilgi ve sevgi ihtiyaçlarının karşılanması bir anlamda bakıcıların görevleri arasında yer alıyor. Elbette bu esnada çocukların bazı kurallara uyması da önemli. Disiplini elden bırakmadan sevgi ve şefkatle yaklaşılması önemlidir.

Çocukların Fiziksel Gelişiminde Beslenme Faktörü

Gün içerisinde çocukların beslenmesi de bakıcıların görevleri arasında yer alıyor. Beslenmenin düzenli olması ve aynı zamanda çok yönlü bir beslenme programının uygulanması lazım. İşte bu durumda devreye bakıcılar giriyor. Sağlıklı bir beslenme programının uygulanması için bakıcıların bu konuda da bilgi sahibi olması lazım. Çünkü çocukların fiziksel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi ancak sağlıklı beslenmeleri ile mümkün olabiliyor.

Çocukların boy ve kilo değerlerinin ölçülmesi ve kontrolden geçirilmesi gerekir. Bu değerler aslında sağlıklı bir şekilde beslenip beslenmedikleri konusunda da ipucu verebiliyor. Çocukların sosyal gelişimlerinin de takip edilmesi gerekiyor. Sosyal açıdan da gelişim süreçleri devam eden çocukların davranışlarını en iyi gözlemleyen bakıcılardır. İyi bir gözlem yeteneğine sahip olmaları gerekiyor. Çünkü çocukların sosyal davranışları da psikolojileri ve ruhsal gelişimleri konusunda çeşitli ipuçları verebiliyor.

Bakıcılar Ailenin Sevgisini Hissettirmeli

Çocukların gün içerisinde en çok zaman geçirdikleri kişi bakıcı olsa da ailelerine her zaman ihtiyaçları olur. Bakıcılar ailelerin çocukları çok sevdiğini ve her daim desteklediğini onlara hissettirmelidir. Çocukların psikolojisinde bu konunun çok büyük önem taşıdığının unutulmaması gerekir.

Çocuk Bakıcısı Ne Zaman Tutulmalı?

Bu sorunun net ve tek bir yanıtı yok. Aileler bir bakıcı desteğine ihtiyaç duydukları her an bakıcı tutabilirler. Mutlaka bebekler dünyaya gelmeden bakıcı bulunması gerekmiyor. Çocukların okula başlamasının beklenmesi de çok akılcı bir seçim değil.