0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuk Psikolojisi Hakkında İlginç Gerçekler

Çocuk Psikolojisi Hakkında İlginç Gerçekler

Çok sayıda kişinin bilmediği bazı gerçekleri sizlerle paylaşacağız. Böylelikle çocukların psikolojisine dair daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Çocuklarda tırnak yeme sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Uzmanlar tırnak yeme davranışının altında duygusal anlamda çeşitli gerginliklerin yattığını belirtiyor. Özellikle çocukların baskı altında hissetmesi tırnak yeme davranışı ile son bulabiliyor. Herhangi bir konuda çocuklarına da baskı yapmak yerine sabırlı davranmalısınız. Çocukların stres altında hissetmesi durumunda tırnak yemenin yanı sıra daha farklı davranışlar da geliştirdikleri gözlemleniyor.

Hiperaktif Çocukların Öncelikli İhtiyacı

Yakın geçmişe kadar hiperaktivite hakkında çok detaylı bilgi yoktu. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklarda hiperaktiflik davranışının temelinde anlaşılma ihtiyacı yatıyor. Özellikle çocukları üzen ve acı veren bazı gerginlikleri üzerlerinden atamamaları hiperaktif davranışlar sergilemelerine sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle bütünsel bir yaklaşım çerçevesinde çocukların ele alınması ve tüm yaşamlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Psikolojik anlamda çocukları rahatsız eden herhangi bir unsurun yaşamlarında olup olmadığının mutlaka araştırılması önerilir.

Çocuğunuzun İştahı Yoksa Bunu Yapmayın!

Çocuklar kimi dönemlerde iştahsız olabilir ve yemek yeme konusunda anne babalarını bir hayli zorlayabilir. Bu gibi durumlarda aileler ciddi endişeye kapılıyor ve çocuklara baskı yapmaya başlıyor. Ancak baskı ile iştahsızlık probleminin ortadan kaldırılması pek mümkün olmaz. Özellikle yemek yememesi nedeniyle çocukları cezalandırmak ya da iletişimi kesmek çok büyük bir yanlış olacaktır. Bu durumda yapılması gereken en doğru davranış çocuklara seçenek sunmak oluyor. İştahsız oldukları dönemlerde çocuklara yemek seçeneği sunmak ve kendi yemeklerini seçmelerine imkan tanımak bu problemi kendiliğinden ortadan kaldırabiliyor. Siz de bu yolu deneyebilirsiniz.

Çocuklar Neden Altını Islatır?

5 yaşına gelmiş olan çocukların altını ıslatması normal kabul edilen bir durum değildir. Yapılan araştırmalar altını ıslatma davranışının baskılanan duygulardan kaynaklı olduğunu gösteriyor. Bu çocuklar yapılan bir araştırma kapsamında detaylı bir şekilde mercek altına alındığında ortak özelliklerinin duygularını açıkça ifade edememek olduğu saptandı. Evde yaşanan bir gerginlik bile çocukların huzursuz olmasına sebebiyet verebiliyor ve altını ıslatma davranışı görülüyor. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almanızda fayda var.