0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklar İçin 4 Yaşa Uygun Oyunlar

Çocuklar İçin 4 Yaşa Uygun Oyunlar

Bununla birlikte anne ve babası ile zaman geçirmeye de daha fazla ihtiyaç duyduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu dönemde çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz çok sayıda oyun var. Hemen birkaç örnek verelim…

  • Evet – Hayır Oyunu

Evet ve hayır oyunu çocukların son derece keyif aldığı oyunların başında gelmekle birlikte hızlı düşünme becerisini destekliyor olması ile de ön plana çıkıyor. Bu oyunda çocuklara çeşitli sorular soruyorsunuz ve asla evet ya da hayır yanıtını vermemesi gerekiyor. Elbette çocuğunuz eğlendirmek için arada küçük numaralar yapabilir ve zorlayan sorular da sorabilirsiniz. Örneğin “sen bir erkeksin/kızsın değil mi” şeklinde bir soru sorarak evet ya da hayır yanıtını vermesini, oyundan daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz.

  • Fark Bulmaca

Hem dikkat gelişimini hem de zeka gelişimini destekleyen bir oyun olan fark bulmaca çocukların gayet eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabiliyor. Bu oyun için geliştirilen özel kartları satın alabilir ya da kendiniz kağıda çeşitli çizimler yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun iki görsel arasındaki farkları bulmasını isteyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz bu oyundan keyif aldıysa zaman geçtikçe daha zorlu şekiller sunmaktan çekinmeyin.

  • Hayvan Tutmaca

Bu oyunda çocukların hayvanları tanımasına yardımcı oluyor ve aynı zamanda eğlenceli bir şekilde zaman geçirmesini sağlıyor. Çocuğunuza aklından bir hayvan tutmasını söyleyin. Ardından ona çeşitli sorular sorarak aklından tuttuğu hayvanı tahmin etmeye çalışın. Kaç ayaklı, ne renk, ne ile beslenir gibi sorular sorabilirsiniz. Sonrasında ise siz bir hayvan tutum ve çocuğunuzun bu hayvanı tahmin etmesini sağlayın. Hayvan yerine bir eşya da tutabilirsiniz.

  • Sıcak Soğuk

Evde çocuğunuza son derece keyifli bir şekilde oynayabileceğiniz bir diğer oyun da sıcak soğuk adını taşıyor. Oyunda çocuğunuzun görmeyeceği bir şekilde herhangi bir eşyayı evin bir yerine gizlemelisiniz. Sonrasında çocuğunuzdan bu eşyayı bulmasını isteyin. Çocuğunuz eşyayı sakladığınız yere yaklaştığında “sıcak”, uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek onun bu eşyayı bulmasına yardımcı olun. Çocuklar saklanan eşyayı bulduğunda aileden bir başkasına ebe olarak seçer ve bu defa saklanan eşyayı bulma sırası o kişiye geçer.