0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocukların sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak için gün içerisinde atıştırmalık olarak neler tükettiğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak sanıldığı kadar zor değil. Öncelikle ambalajlı olan abur cuburların beslenme uzmanları tarafından kesinlikle tavsiye edilmediğini bir kez daha hatırlatalım. Bunun yerine her evde bulunan basit malzemelerle çocuklarınızın severek tüketeceği atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Krep

Kahvaltıda hazırladığınız büyüklükte olmasa da küçük ebatlarda krepler hazırlayarak üzerine çikolata ya da benzeri soslar sürebilirsiniz. Böylelikle çocukların besleyici ve bir o kadar da sağlıklı atıştırmalıklar tüketmesini sağlamış olacaksınız. Krep tostu yine kolaylıkla hazırlayabileceğiniz atıştırmalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İki krep arasına kaşar peyniri koyabilirsiniz.

Kanepe

Küp şeklinde keseceksiniz ekmek parçalarının arasına peynir, sosis, sucuk gibi malzemeler koyabilir ve leziz kanepeler hazırlayabilirsiniz. Kanepeler gerek renkleri gerekse çekici görünümleri ile çocukların her daim severek tükettiği atıştırmalıklardan biri olmayı başarıyor. Üstelik evde bulunan malzemeler ise ekmek parçaları arasına bu malzemeleri koyabilirsiniz. Ekstra bir alışverişe çıkmanıza gerek kalmaz.

Sebze Çubukları

Havuç ya da brokoli gibi çeşitli sebzeleri haşlayarak çubuk şeklinde kesebilir ve böylelikle çocuklarınızın sebze tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ancak haşlanmış sebzeler tek başına çocuklar için lezzetli bir yemek olmayabiliyor. Bu nedenle yanına bir de sos hazırlamanız gerekecek. Süzme yoğurt ve benzeri malzemeleri kullanarak birkaç farklı sos çeşidi hazırlayabilir ve çocuklarınızın sebze çubuklarını sosa batırarak tüketmesini sağlayabilirsiniz. Sebzeleri yıldız ya da yuvarlak kesmek de mümkün olabiliyor. Bunun için kurabiye kalıplarından yardım alabilirsiniz.

Fırında Patates

Nane ya da kekik gibi çeşitli malzemeler kullanarak fırında muhteşem patates cipsleri hazırlayabilirsiniz. Giderseniz fırında kızarttığınız patateslerin üzerine kaşar da rendeleyebilirsiniz. Fırında patates son derece hızlı ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Çocuklar patatesi severek tükettiği için bu konuda da zorlanmazsınız.

Elma ve Muz Cipsi

Elma ya da muzları ince dilimler halinde kesebilir ve sonrasında fırında 15-20 dakika kadar kızartabilirsiniz. Özellikleri çocuğunun meyve yemiyor olmasından şikayet eden aileler için bu atıştırmalığın cazip bir seçenek olduğunu belirtelim.