0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklara Ceza Vermek Doğru mu Değil mi?

Çocuklara Ceza Vermek Doğru mu Değil mi?

Ceza vermenin bir bastırma yolu olabildiği ve çocuklarda duygusal tepkilere neden olabildiği uzmanlar tarafından sıklıkla altı çizilen hususlar arasında yer alıyor. Çünkü ceza almak çocuklarda çatışmayı doğurabiliyor. Özellikle eğitim verirken çocukları cezalandırmak hiç beklenmedik tepkilerin doğmasını beraberinde getirebiliyor.

Ceza Vermenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Yapılan pek çok akademik araştırma da bu bilgiyi doğruluyor. Çocukların çatışma ortamı içerisinde ceza almalarının bu çatışmayı pekiştirdiği ve dolayısıyla ailelerin bu yöntem ile sonuç almalarının son derece güç olduğu belirtiliyor. Eğitim verirken ceza uygulamasına da yer verilmesi çocukların önce bu durumu duygusal olarak değerlendirmesine neden oluyor. Sonrasında ise verilmek istenen eğitim çocuklar tarafından genellikle reddediliyor.

Ceza verilen çocukların ailelerin sözlerini daha az dinlemeye başladığı ve genellikle kendi isteklerine göre hareket etme eğilimi içerisine girdikleri de gözlemlendi. Tüm bunlar zamanla çocuklarda bazı psikolojik sorunlara dahi sebebiyet verebiliyor.

Çocuklara Eğitim Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğitim vermek elbette ailelerin dikkatli olması gereken hususların başında geliyor. Peki, eğitim verirken en çok üzerinde durulması gereken hususlar neler? Sizler için bazı önerilerimiz olacak!

Ödüllendirme Yöntemini Deneyin

Öncelikle ceza yerine ödüllendirme yöntemini denemelisiniz. Psikolojisini olumlu yönde etkilemek için ödüllendirme yönteminin cezalandırma tekniğinden çok daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacağından emin olmalısınız. Ancak bu yöntemin de abartılmaması lazım. Aksi halde çocuklar ondan bir şey yapması istendiğinde sürekli ödül beklentisine girebilir.

Yaşına Uygun Eğitim Modellerini Seçin

Seçtiğiniz eğitim modelinin çocuğunuzun yaşına uygun olması gerekir. Her eğitim yönteminin bazı yaş gruplarına hitap ettiğini unutmayın. Çocuğunuzun yaşına uygun olmayan bir eğitim yöntemini tercih etmeniz durumunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Uygulamalı Olarak Anlatın

Çocukların öğrenmesini istediğiniz şeyi uygulamalı olarak anlatmanız daha fazla ilgilerini çekmenizi sağlar. Ayrıca daha kolay öğrenmelerine de yardımcı olacağı için bu yöntemi de tercih edebilirsiniz. Çocuğunuza eğitim verirken kullandığınız yöntemleri arada değiştirmelisiniz. Aksi halde çocuklar alıştıkları eğiti yöntemi dışında diğer metotları reddetmeye başlayabilir.