0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır?

Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır?

Çocuklara bazı kavramları ya da konuları açıklamanın son derece zor olduğu aşikar. Bunlardan biri de ölümdür. Ancak kimi zaman aileler çocuklarına bu konuyu açıklamak zorunda kalabiliyor. İşte bu durumda çok büyük hatalar yapılabildiğini de belirtmek gerekiyor. Aileler çocuklarının korkmasını istemediği için ölümü çok daha farklı şekilde çocuklara anlatabiliyor. Ancak bu durum çocukların daha fazla korkmasına ya da pek çok farklı açıdan endişeye kapılmasına sebebiyet verebiliyor.

Öncelikle çocuklara ölümü anlatırken yalan söylememek gerektiğini uzmanlar sıklıkla dile getiriyor. Doğadaki tüm canlıların doğduğunu ve bir süre yaşadıktan sonra yaşamanın sonlandığını, bunun korkulacak bir şey olmadığını çocuklara onların anlayabileceği bir dille aktarmalısınız. Bu sayede çocukların ölümün ne anlama geldiğini kolaylıkla anlamasına olarak tanımış olacaksınız.

Ailelerin çocukları korkutmak için ‘ ölüm nedir’ sorusuna en yaygın şekilde verdikleri yanıt ‘başka bir dünyaya gitmek’ oluyor. Ancak bu durumda çocukların çok büyük bir bölümü anne ya da babalarının hatta anneanne ya da dedelerinin bile başka bir dünyaya gitmelerinden korkmaya başlıyor. Çocuklar için güvenin çok büyük bir önem taşıdığını vurgulamalıyız. Bu nedenle annelerinin ya da babalardan sürekli olarak yanlarında olacağını biliyor olmaları gerekir. Ancak böyle diyor söylem ya da ölümü bu şekilde açıklamak ‘ anne sen de başka dünyaya gidecek misin’ şeklindeki sorularla karşılaşmayı beraberinde getirebilir.

Çocuklar bu tür sorular sormasa bile kendi içlerinde anne ya da babalarının başka dünyaya gitmesinden korkmaya başlar. ‘Allah yanına aldı’ şeklindeki söylemler de uzmanlar tarafından onaylanmıyor. Çünkü bu durumda da çocuklar kendileri ya da aileler ile ilgili gereksiz endişelere kapılabiliyor.

Bununla birlikte ölümden hiç söz etmemek, çocukların ‘ölüm nedir’ sorusunu yanıtsız bırakmak da doğru değil. Bu gibi durumlarda daha çocuklar ciddi anlamda korkabiliyor ve strese girebiliyor. Çünkü çocuklar için yanıtsız kalan her soru gizemli bir hal alır. Bu gizem de beraberinde korkuyu ve stresi getirebilir. Dolayısıyla çocukların her sorusunu onun anlayabileceği bir dilde yanıtlamak ailelerin en fazla dikkat etmesi gereken unsurlardan biridir.