0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Aileler için çocuklarının gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi çok büyük bir önem taşıyor. Bu noktada çocuklarının özellikle boyunun uzamasına da dikkat eden ailelerin büyük bölümünün boy konusunda son derece titiz olduğunu söyleyebiliriz. Hangi yiyeceklerin çocukların boyunun uzamasına yardımcı olduğu bilmeniz ve çocukların beslenme programına bu yiyecekleri de dahil etmeniz büyük önem taşıyor. İşte çocuklarda boy uzatan yiyecekler!

Tereyağı

Tereyağının içerisinde bulunan a, k, e vitaminleri çocuklar için son derece besleyici olmakla birlikte boylarının uzamasına da yardımcı oluyor. Dolayısıyla margarin kullanmak yerine tereyağı kullanmanız çok daha doğru bir tercih olabilir. Çocukların sadece boyunu değil farklı açılardan da gelişimini destekliyor olması tereyağının beslenme programlarına mutlaka dahil edilmesi için bir diğer önemli nedendir.

Süt ve Yoğurt

Süt, peynir ve yoğurt oldukça yüksek oranda protein içermekle birlikte kalsiyum bakımından da zengin gıdalardır. Kalsiyum ve protein çocukların boyunun uzamasında son derece önemli ve hem kalsiyum hem de proteini rahatlıkla alabileceği gıdaların başında süt ve süt ürünleri geliyor. Probiyotik ise çocukların sindirim sistemini dengeliyor ve düzenliyor. Bu açıdan da beslenme programlarında mutlaka bulunması gereken süt, yoğurt ve peyniri unutmayın.

Sebze ve Meyveler

Öncelikle sebze ve meyvelerin mevsiminde olması gerektiğini belirtmeliyiz. Çocukların sadece mevsiminde olan sebze ve meyveleri tüketmesini sağlayın. Çocukların kemiklerinin büyümesi, güçlenmesi ve aynı zamanda kaslarının da sağlıklı bir şekilde gelişimini devam ettirebilmesi için sebze ve meyvelere ihtiyacı var. Havuç, kavun, greyfurt, brokoli, ıspanak patates, nohut, kabak, karpuz gibi meyve ve sebzeleri mevsiminde olmak kaydıyla mutlaka çocuklarınızın beslenme programına dahil etmelisiniz.

Kuru İncir

Özellikle yüksek oranda lif içeriyor olması boy uzatması noktasında kuru inciri çok daha fazla önemli kılıyor. Aynı zamanda son derece yüksek oranda protein içeriyor olması daha hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve böylelikle çocukların gelişimine tahmin edilenden çok daha fazla katkıda bulunabiliyor.

Yulaf

Yulaflı gıdalar yüksek oranda protein içeriyor. Çocuklarda boy uzatmasının nedeni de işte bu özelliğinden kaynaklanıyor. Günde sadece 60 gram tüketilmesi faydalarından istifade edilmesi için yeterlidir.