0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda davranış bozukluğunun toplumda görülme oranının % 15 dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar davranış bozukluğunun erkek çocuklarda kız çocuklara nazaran daha yaygın bir şekilde görüldüğünü ortaya koyuyor. Davranış bozukluklarına kimi zaman depresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi problemler de eşlik edebiliyor. Her yaş grubunda ortaya çıkabileceği gibi 4 ila 8 yaş arasında daha yaygın görülen bir problem olduğunu da belirtelim.

Çocuklarda Davranış Bozukluğunun Nedenleri

Aileler çocuklarda davranış bozukluğunun nedenlerini haklı olarak merak ediyor. Pek çok farklı unsura bağlı olarak bu problemin ortaya çıkabileceğini belirtebiliriz. Çocuklarda davranış bozukluğu nedenleri arasında en yaygın olanlar şöyledir:

  • Anne ve babanın ilgisini çekme
  • Anne ve babaya karşı güç kazanma isteği
  • İntikam alma isteği
  • Kimi zaman bu davranışlarının bilerek ya da bilmeyerek aileler tarafından ödüllendirilmesi
  • Yetersizlik duygusu
  • Arkadaşları tarafından onaylanma isteği

Bununla birlikte vicdan ve suçluluk duygusundan yoksunluk da çocuklarda davranış bozukluğuna yol açabiliyor. Bu soruna sahip olan çocuklar davranışlarının olumsuz sonuçları olmasından herhangi bir endişe duymuyor. Aynı zamanda cezalandırılmaları ya da tepki görmeleri durumunda da herhangi bir suçluluk hissetmiyor. Bu gibi durumlarda çocukların mutlaka psikolojik destek alması gerekir.

Şefkat görmeyen çocuklarda davranış bozukluğunun sıklıkla gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Empati yoksunluğu ve şefkatsizlik davranış bozukluğu ile birlikte çocuklarda çok daha farklı psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Bu çocuklar davranışlarının karşı tarafa zarar verdiğini biliyor olsa bile yine de o davranışı sergilemekten geri kalmıyor. Çünkü bu davranışı sergilemenin kendilerine olan yansımalarına odaklanıyorlar.

Son olarak erken yaşlarda kötü deneyimler yaşayan çocuklarda da davranış bozukluğu görülebilir. İstismar, şiddet gibi olumsuzluklara maruz kalan çocuklarda davranış bozukluğu ile birlikte farklı problemlere de rastlamak mümkün olabiliyor. Şayet çocuğunuzda davranış bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmana danışmanız en doğru tercih olacaktır.

Davranış bozukluğu olduğunu ailelerin kendi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilecek bir problem olmadığını belirtelim. Mutlaka uzman desteği alınması gerekiyor ve davranış bozukluğuna yol açan unsurların uzman tarafından tespit edilmesi çok büyük bir önem taşıyor.