0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Dil ve Konuşma Terapisi

Çocuklarda Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma bozuklukları için uygulanan konuşma terapisinde öncelikle bu bozukluğa neden olan temel etmen araştırılıyor. Ardından bu etmeni ortadan kaldırmaya yönelik olan en uygun araç tercih ediliyor ve böylelikle terapi seanslarına başlanıyor. Ailelere bu konuda büyük görev düştüğünü belirtmek gerekiyor.

Şayet çocuğunuzda dil ve konuşma bozukluğuna dair bir problem olduğunu düşünüyorsanız ya da çocuğunuzda dil ve konuşmaya dair gelişimin yaşıtlarından geride olduğuna yönelik i bir şüpheniz varsa mutlaka uzman görüşü almalısınız. Zaman kaybetmeden bir terapist ile görüşmeniz çocuğunuzun konu ile ilgili değerlendirmeye alınması için önem taşıyor. Bir terapist ile görüşmeniz çocuğunuzun mutlaka bir terapi alacağı anlamına gelmez.

Konuşma ve Dil Terapisi Ne Kadar Sürer?

Terapi dışında aileye bazı önerilerde bulunmak ve çocukların dil gelişimini ya da konuşma bozukluğu durumunu takibe almalarını istemek de bir yöntem olarak terapistler tarafından tercih edilebiliyor. Ancak elbette bu kararı başvurduğunuz uzman vermelidir. Terapist tarafından gerekli incelemelerin yapılmasının ardından şayet terapi kararı alınırsa seansların ne kadar süreceği ya da kaç seans terapi uygulanması gerektiği değişebilir. Her çocukta terapi süresi aynı olmuyor.

Bazı çocuklarda terapi süresi sadece birkaç ayla sınırlı olabiliyor. Bazı çocuklarda ise bu süre 1 yıla kadar uzayabiliyor. Bu nedenle terapi süresine dair net bir zamandan söz etmek yanıltıcı olabilir. Önemli olan ailelerin bu konuda bir uzman görüşü alma noktasında geç kalmamasıdır. Dolayısıyla ailelerin çocuklarının dil gelişimini takip etmesi çok büyük bir önem taşıyor. Çocuğunuzun konuşmasının yaşıtlarıyla benzer bir gelişim sergilediğinden emin olmalısınız. Bunun için de mutlaka gözlem yapmanız gerekiyor.

Kekemelik, artikülasyon bozukluğu, hızlı konuşma ya da normal hızda konuşamama gibi pek çok farklı şekilde konuşma dil bozukluğu problemi ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda anne ve babaların ciddi bir endişe yaşadıklarını gözlemlemek mümkün… Ancak endişeye kapılmak ve stres hata yapmanıza neden olabilir. Bu konuda çocuğunuzu zorlamak gibi eylemlerden kesinlikle kaçınmalısınız. En kısa sürede dil ve konuşma bozukluğu terapisti ile iletişime geçmeniz durumunda terapist tarafından size de bazı önerilerde bulunulacaktır.