0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Bruksizm yani diş gıcırdatma özellikle 5 yaş altı çocuklarda sıklıkla görülen sorunlardan biridir. Diş gıcırdatmanın genellikle dişlerden kaynaklı olduğu düşünülür. Ancak pek çok farklı sorundan kaynaklı olarak böyle bir problem ortaya çıkabiliyor. Yani diş gıcırdatmanın tek nedeni dişlerle ilgili değil. Eğer çocuğunuz dişlerini gıcırdatıyorsa ilk iş olarak yapmanız gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmanız olmalı!

Bu noktada aileler sağlık kuruluşlarının hangi birimlerine ya da hangi doktora başvurmaları gerektiği konusunda kararsız kalabiliyor. Öncelikle çocuğunuzun ağzının içinde herhangi bir problem olup olmadığının tespit edilmesi için diş doktoruna götürmeniz gerekiyor. Ağız içinin ve dişlerinin diş hekimi tarafından tamamen kontrolden geçirilmesinin ardından herhangi bir soruna rastlanmazsa bu durumda ikinci adresiniz çocuk psikoloğu olmalıdır. Çünkü diş gıcırdatma psikolojik bazı durumlardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Çocuklarda diş gıcırdatmanın en yaygın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Stres
  • Çürük diş
  • Boğazda iltihap
  • Bağırsak parazitleri
  • Reflü
  • Duygu durum bozuklukları

Aileler özellikle stres ya da duygu durum bozukluğu gibi çeşitli psikolojik sıkıntıların diş gıcırdatmaya sebep olabileceği konusunda büyük şaşkınlık yaşayabiliyor. Daha küçük bir çocuğun ne gibi stresi olabilir şeklinde yaklaşımlar da ortaya çıkabiliyor. Ancak çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi gün içerisinde pek çok farklı konudan kaynaklı olarak strese gelebiliyor ve bu da geceleri uykularında dişlerini gıcırdatmalarına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle mutlaka çocuğunuzun çocuk psikoloğu tarafından kontrolden geçirilmesini de sağlamanız gerekiyor.

Çocuklarda diş gıcırdatmayı önlemek için öncelikle kaynağının tespit edilmesi yani nedeninin bulunması gerekiyor. Bununla birlikte uykuya yatmadan önce kendini rahat hissetmesini sağlayacak bir ortam oluşturmanız stres ya da farklı psikolojik nedenlerle diş gıcırdatmasını engelleyebilir. Özellikle psikolojik bazı problemlerden kaynaklı olarak diş gıcırdatan çocuklar, çocuk psikologlarından terapi almaya başladıktan sonra bu davranışı bırakabiliyor.

Reflü ya da bağırsak parazitleri gibi çeşitli fiziksel nedenlerle diş gıcırdatma problemi ortaya çıkıyorsa zaman kaybetmeden gerekli tedavinin başlamasını sağlamanız gerekiyor. Çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanması ile fiziksel sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması durumunda diş gıcırdatma sorunu da kendiliğinden yok olabilir.