0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

6 ay ila 3 yaş arasında süt dişi dizisi ve sonrasında da karma diş dizisi gelişim gösterir. Ailelerin en büyük hatası ise bu dişlerin geçici olduğu düşünüldüğünden sağlığına ve temizliğine yeterince önem verilmemesi oluyor. Aslında çocukların tüm süt dişleri çıktığında mutlaka bir kez de olsa doktor kontrolünden geçmeleri gerekiyor.

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Olur?

Çocuklarda çıkan süt dişleri kalıcı olan dişlerden daha fazla organik madde içeriyor. Bu durum dişlerin çürümeye çok daha fazla yatkın olmasını beraberinde getiriyor. Aslında dişler çürümeye başlamadan önce hassaslaşır. Sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassas olmaları çocuklar tarafından pek fark edilmiyor ve bu nedenle dişler çürümeden müdahale edilmesi de pek mümkün olmuyor. Genellikle dişlerde ağrı başladığında fark edildiği için geç kalınmış olunabiliyor.

Ayrıca yetişkinler kadar diş bakımına dikkat edilmiyor olması da çocuklarda diş çürüklerinin nedenleri arasında yer alıyor. Beslenme düzensizliği ve aynı zamanda sıklıkla tüketilen abur cuburlardan ve tatlı yiyeceklerden sonra dişlerin temizlenmiyor olması en yaygın diş çürüğü nedenleri arasında yer alıyor. Ebeveynlerin mutlaka diş fırçalama eğitimini çocuklara vermeli ve bu alışkanlığı kazanmasını sağlamalıdır.

Diş Çürüğü Önlenebilir mi?

Dişlerde çürük meydana gelmesini önlemenin henüz bir yolu yok. Fakat çürük oluşumunu azaltan bazı yöntemlerin olduğunu belirtebiliriz. Örneğin fissür örtücüler kullanılabilir. Azı dişlerinin yüzeyinde küçük çukurlar bulunur. Bu çukurlar fissür örtücü malzeme ile kapatılabilir. Bu sayede bu çukurlara yemek artığı gitmesi önlendiğinden çürüme geciktirilebiliyor veya önlenebiliyor. Bu yöntemin uygulanması için çocukların 6 yaşından büyük olması gerekiyor.

Fluor uygulaması dişlerde çürüğe karşı direnci arttırıyor olmasıyla dikkat çekiyor. Yüzeysel olarak flüor uygulaması yapılabilir. Ancak diş çürümesini önlemenin en etkili yolu düzenli olarak dişlerin fırçalanmasıdır. Çocuklara küçük yaşlarda bu alışkanlığın kazandırılması gerekiyor.

Çocuklar İçin Uygun Diş Fırçası Nasıl Olmalı?

Öncelikle çocukların ağız büyüklüğüne uygun olması gerekiyor. Naylon kıllardan üretilmiş olan ve yumuşak yapıdaki kıllara sahip diş fırçalarının tercih edilmesi gerekiyor. 3 yaşında küçük olan çocuklar diş macunlarını fazlasıyla yutabiliyor. Bu yüzden 3 yaş öncesinde diş macunu kullanılmadan diş fırçalanması gerekiyor.