0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Düz Taban Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Düz Taban Nasıl Anlaşılır?

Pes planus yani düz tabanlık çocuklarda genellikle doğuştan olan bir anatomik bozukluktur. Bebeklik döneminde çok net bir şekilde anlaşılamıyor olsa da çocuklar büyümeye başladığında düz taban sıkıntısının olup olmadığına gözlemlemek mümkün hale geliyor. Çocuklarda düz tabanlık nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olabilecek bazı belirtilerden söz edebiliriz. Bu belirtiler arasında en net olanı ağrı şikayetidir.

Ayak, Bacak ya da Eklemlerde Ağrı

Düz taban ağrısı ayak kemerlerinde olabileceği gibi ayak bileklerinde, diz eklemlerinde, baldırlarda, kalça eklemlerinde ya da bel bölgesinde hissedilebiliyor. Düztabanlık derecesine bağlı olarak ağrının hafif ya da şiddetli bir şekilde ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ağrı şikayeti genellikle çocukların uzun süre ayakta kalması ya da yürümesi sonrasında kendini çok daha net bir şekilde belli ediyor.

Ayakkabılarda Deformasyon

Bununla birlikte çocukların kullandığı ayakkabının çok hızlı bir şekilde deforme olması da en yaygın belirtiler arasında bulunuyor. Düz tabanlıktan kaynaklı olarak olması gereken basış şeklinin bozulması kullanılan ayakkabının özellikle iç kısımlarında yıpranma ve deformasyonlara neden oluyor. Eğer çocuğunuzun ayakkabılarının iç kısmında çok hızlı bir şekilde deforme meydana geliyorsa düz taban olma ihtimali var demektir ve en kısa sürede gerekli muayenelerin yapılabilmesi için doktora danışmanız gerekir.

Yürüme Sorunları

Yine düz tabanlık derecesine bağlı olarak çocukların yürümesi ile ilgili bazı bozukluklar da meydana gelebilir. Adım atmaları da herhangi bir sıkıntı yokmuş gibi görünüyor olsa da dikkatli bakıldığında adım atma şekillerinde de bir bozukluk olduğu gözlemlenebilir. Bununla birlikte yürüme bozuklukları denge sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Ancak denge sorunu yaşanması genellikle düz tabanlık derecesinin çok ileri seviyede olması durumunda ortaya çıkıyor.

Düz Tabanlık Şekilleri Neler?

Çocuklarda düz tabanlık sorununun çok farklı şekillerde ortaya çıkabildiğini belirtebiliriz. Genel olarak düz tabanlık problemi 4 farklı biçimde görülüyor. Bunlar;

  • Esnek (fleksibl) düz tabanlık
  • Sert (rigit) düz tabanlık
  • Kısa aşil tendonunun yol açtığı düz tabanlık
  • Posterior tibial tendon disfonksiyonunun yol açtığı düz tabanlık

Bunlar arasında en yaygın görüleni esnek düztabanlık sorunudur. Düztabanlık tanısının son derece kolay bir şekilde koyulabildiğini ve bu sorunun tedavi edilebildiğini bilmeyenler için aktaralım.