0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

İçinde bulunduğumuz çağda anne ve babaların yaşadıkları yaygın problemlerden biri çocuklardaki teknoloji bağımlılığı oluyor. Dört bir yanı teknolojik cihazlarla çevrili olan çocukların teknolojiden % 100 uzak durmasını sağlamak olanaksızdır. Ancak bu durumun bağımlılığa dönüşmesini de ebeveyn olarak engellemeniz gerekiyor. Çocuklarda teknoloji bağımlılığına kimi zaman istemeden de olsa anne ve babalar yol açabiliyor.

Çocukların beslenme saatlerinde eline bir tablet vermek, yemeğini yemesi için ödül olarak cep telefonu ile oyun oynama seçeneğini sunmak gibi yöntemler asla doğru değil. Bu gibi yöntemleri uygulayan ailelerin çocukları zamanda yetişkinler için bile cezbedici olan teknolojiye bağımlı hale gelebiliyor. Özellikle 0- 3 yaş grubunda bu problemi yaygın bir şekilde görülmeye başlandığını belirtebiliriz.

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri Neler?

Çocuğunuzun teknolojik cihazları ilgi göstermesi teknoloji bağımlısı olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle çocuklardaki teknoloji bağımlılığının belirtilerini sizlerle paylaşmak isteriz.

  • Dil ve konuşma becerilerinde gerileme olması
  • Çocukların kendisine seslenildiğinde dönüp bakmaması
  • Etrafında olup bitenler ile hiçbir şekilde ilgilenmemesi ve tepki göstermemesi
  • Çocuk büyüdükçe dikkat eksikliğinin ortaya çıkması
  • Öfke kontrolünün olmaması
  • Ebeveynleri ya da arkadaşları ile iletişiminin olmaması ya da çok az olması
  • Derslerinde başarısızlık
  • Ödevlerini yapmak istememe
  • Oyuncaklarıyla oynarken kolaylıkla sıkılması

Aileler Ne Yapmalı?

Çocukların kaç yaşında olursa olsun büyüme dönemlerinde ailelerini örnek aldığını unutmamalısınız. Bu nedenle öncelikle anne ve babalar teknolojik cihaz kullanımını özellikle çocuklarının yanındayken sınırlandırılmalıdır. Sürekli olarak cep telefonu, tablet ya da bilgisayar ile ilgilenen anne ve babaların çocuklarının teknolojik cihazlardan uzak durmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla ebeveynler öncelikle kendi davranışlarını kontrol etmelidir.

Çocukların teknolojik cihaz kullanımını sınırlandırmanız çok büyük bir önem taşıyor. Günün sadece belirli bir saatinde teknolojik cihaz kullanmasına izin vermelisiniz. Ancak geri kalan zamanı eğlenceli kılmak yine anne ve babaların görevleri arasında yer alıyor. Tüm ailenin birlikte oynadığı oyunlar ya da çeşitli aktiviteler çocukları cezbedebiliyor. Oyun parkına gitmek gibi çeşitli seçenekleri değerlendirerek çocukların bu sürece kolaylıkla atmasını ve teknoloji bağımlılığından kurtulmasını sağlayabilirsiniz.