0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocukların Tırnak Yemesi Nasıl Önlenir?

Çocukların Tırnak Yemesi Nasıl Önlenir?

Çocukların tırnak yeme alışkanlığı anne ve babaları bir hayli endişelendiriyor. Bu alışkanlığı bırakmasını istemelerinin en önemli nedenlerinden biri de çocuklarının bakteri ya da virüs kapma olasılığı oluyor. Son derece rahatsızlık verici bir durum olan tırnak yeme alışkanlığı zamanla aşırı düzeylere de ulaşabilir. Toplumda oldukça yaygın bir şekilde görülen tırnak yeme alışkanlığı ortadan kaldırılması için öncelikle nedenlerinin tespit edilmesi gerekiyor.

Tırnak yeme alışkanlığının nedenlerine bakıldığında ise karşımıza genellikle psikolojik unsurlar çıkıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bulguları hemen sizlere aktaralım:

  • Aileden yeterince sevgi ve ilgi görmeyen çocuklarda sıklıkla tırnak yeme alışkanlığı gözlemlenir.
  • Aşırı eleştirilen ve sözleri, davranışları ailesi tarafından dikkate alınmayan çocuklarda görülebiliyor.
  • Çocuğun ters tepki alması ve her daim ebeveynleri tarafından eleştirilmesi bu sonucu doğurabilir.
  • Anne babanın kaygılı ve stresli bir tutum içerisinde olması çocuklara da yansıyor ve tırnak yeme davranışı ortaya çıkabiliyor.
  • Ailenin aşırı koruyucu ve otoriter aileye sahip çocuklarda yaygın şekilde tırnak yeme davranışı görülür.

Bu araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi çocuklarda tırnak yeme davranışının ailelerinin tutum ve davranışları ile çok yakından ilgisi bulunuyor. Ailelerin de kendi davranış ve tutumlarını gözden geçirmelidir. Uzmanların tırnak yeme alışkanlığına sahip çocukların ailelerine önerisi çocukları ile etkin bir iletişim kurmaları oluyor. Çocuklar için güven duygusunun çok büyük bir önem taşıdığını ve kendilerini güvende hissetmedikleri müddetçe başta tırnak yeme alışkanlığı olmak üzere pek çok farklı alışkanlığa sahip olabilecekleri de belirtiliyor.

Bu davranışı bıraktırmak için çocukların ilgisini farklı bir yöne çekmeniz de tercih edilebilir. Tırnaklarını gelmeye başladığında ona bir hikaye anlatmayı ya da oyun oynamayı önerebilirsiniz. Çocukların tırnaklarını uzun bırakmama, uzadığında hemen kesme dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır. Bununla birlikte son çare olarak eczanelerde satışa sunulan ve acı oje olarak bilinen ürünleri kullanabilirsiniz. Çocuklar tırnaklarını her ağızlarına götürdüklerinde acı bir tat alacakları için kısa bir süre içerisinde bu davranıştan vazgeçebiliyorlar. Ancak bu tür yöntemleri denemeden önce bir uzmana danışmanız çok daha doğru olacaktır.