0530 265 75 35
0530 265 75 35
Evde Bakıcı Çalıştırana Devletten 700 TL Prim Desteği

Evde Bakıcı Çalıştırana Devletten 700 TL Prim Desteği

Çalışan aileler çocuklarını deneyimli ve bilgili bir bakıcıya emanet etmek zorunda kalıyor. Bu aileleri sevindirecek bir haber geldi. Evde bakıcı çalıştıranların 10 günden daha uzun süre çalıştırması halinde, ödedikleri ücretin 700 TL’si devlet tarafından karşılanacak! Bakıcı için bütçe sıkıntısı yaşayan aileler için bakıcıya devlet desteği müjde niteliği taşıyor. Ayrıca daha fazla sayıda ailenin bakıcı desteği alabilmesinin de yolunu açıyor.

Devlet Desteğinden Faydalanmak İçin SGK Kaydı Şart!


Devletin 700 TL’lik prim desteği sadece bakıcılar için değil, ev hizmetlileri için de geçerli. Ancak ev sahibi tarafından bakıcının sigortalanması gerektiğinin altını çizmek isteriz. Çünkü SGK’ya evde bakıcı çalıştığına dair bildirim yapılması ve sigorta primlerinin de ödenmesi gerekiyor. Ev hizmetinde 10 günden daha az süre bakıcı çalıştırıyorsanız günlük olarak 1,35 TL SGK primi ödemeniz gerekiyor. Ay boyunca ev hizmetlisi çalıştıranların ise aylık olarak ödemesi gereken prim ücreti 700,17 TL oluyor. Şayet SGK’ya borcunuz yoksa ve primlerinizi de muntazam şekilde, geciktirmeden ödüyorsanız bu rakamın 598,7 TL’ye gerilediği bilgisini de sizlerle paylaşalım.

Bakıcıya Devlet Desteğinden Faydalanmanın Koşulları Neler?


Eğer bu yıl ilk defa 10 günden uzun olmak kaydıyla evinizde bakıcı ya da ev hizmetlisi çalıştırmaya başladıysanız az önce sözünü ettiğimiz 700,17 TL olan SGK primi de devlet tarafından karşılanıyor. Ev sahibinin sadece ev hizmetlisinin ücretini ödemesi yeterli oluyor. Ancak bakıcıya devlet desteği konusunda bazı detaylar var.

Devletin koşulları bununla sınırlı değil. Ev hizmetlisinin son 3 aydır işsiz olması şartı da aranıyor. Aynı zamanda evinizde çalışan görevlinin emekli olup olmadığına da bakılıyor. Emekli birini çalıştıranlar da maalesef bu destekten faydalanamıyor. Ayrıca bu hizmetlinin İŞKUR’a kayıtlı olması da devletin istediği bir başka koşul olarak karşımıza çıkıyor. Bu teşvik sadece Türkiye vatandaşı olanlar için değil yabancı uyruklu ev hizmetlileri içinde geçerli olduğunu da bilmenizde fayda var.