0530 265 75 35
0530 265 75 35
Gece Sık Uyanan Bebekler için Ne Yapılmalı?

Gece Sık Uyanan Bebekler için Ne Yapılmalı?

Bazı bebekler geceleri mışıl mışıl uyurken bazı bebeklerde sıklıkla uyanıyor ve bu durum özellikle anneler için oldukça rahatsızlık verici bir boyut kazanabiliyor. Dolayısıyla gece sık uyanan bebekler için ne yapmalı sorusu gündeme geliyor. Bu sorunun yanıtına geçmeden önce bebeklerin geceleri neden uyandığını hep birlikte yeniden gözden geçirmemizde fayda var.

Bebekler Geceleri Neden Uyanır?

  • Acıkma – susama
  • Gündüz fazla uyumuş olmaları
  • Oda koşullarının rahatsızlık vermesi
  • Ortamın fazla sıcak/soğuk olması
  • Gürültü ve ışık
  • Ağrı ya da sancı
  • Düzensiz uyku saatleri

Bu faktörlerin tamamını gözden geçirerek bebeğiniz için en uygun koşulları hazırlamanız gerekiyor. Bununla birlikte bebeğinizi her gün aynı saatte uyutup aynı saatte uyandırmaya da özen göstermelisiniz. Bu sayede belirli bir uyku düzeni kazanmasına sağlayabilirsiniz ve ortam koşullarından daha az etkilenmesi de mümkün hale gelebilir. Elbette fazla ışık ya da fazla sıcaklık gibi yetişkinleri bile rahatsız edebilen tüm unsurları ortadan kaldırmalısınız.

Bebeğiniz Sıklıkla Uyanıyorsa Bunlara Dikkat!

Bebeğiniz her uyandığında hemen yanına gitmeyin. Kısa sürede yeniden uykuya dalabilir ve uykuya dalması için ona bu zamanı tanımanız gerekiyor.

Şayet bir süre beklemiş olmanıza karşın bebeğiniz yeniden uykuya dalmadıysa yanına giderek ninni söyleyebilir ya da sadece yanında kalarak daha güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ancak onun dikkatini dağıtacak bir hareket yapmaktan da kaçının.

Bebekler geceleri sıklıkla uyandığında gündüz uykusu ile bunu telafi etmek isteyebilir. Ancak bu durumun bir kısır döngüye dönüştüğü de aşikar. Çünkü gündüzleri fazla uyuyan bebekler geceleri yine sıklıkla uyanmaya başlıyor. Bu nedenle gündüz uykusu saatlerini de aşmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Annelerin yaptığı en büyük hata geceleri uyanan bebekleri yanına almaktır. Bu durumda bebeğiniz kısa sürede sakinleşerek yeniden uykuya dalıyor olabilir. Ancak bir süre sonrasında bebeğiniz sizin yanınıza gelebilmek için sıklıkla uyanarak ağlamaya başlayabilir. Bu nedenle bebeğinizi hiçbir şekilde kendi yatağınıza yatırmamalı, beşiğinde uyumaya devam etmesini sağlamalısınız.

Bebeğinizi yatmadan hemen önce beslemeyin. Bu durum hazımsızlık problemi yaşamasına neden olabilir ve uykuya dalmasını da güçleştirir.