0530 265 75 35
0530 265 75 35
Görme Engelli Çocuğu Olan Ailelere Tavsiyeler

Görme Engelli Çocuğu Olan Ailelere Tavsiyeler

Bu sürecin uzamaması çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişimi adına büyük önem arz ediyor. Görme engelli çocukların da sağlıklı bir çocuğun yapabileceği tüm becerilere zamanla sahip olacağını unutmamalısınız. Bu noktada aileler için bazı önerilerimiz olacak.

  • Çocuklarla özel bir iletişim yöntemi kullanmanız gerekiyor. Çocukların bazı becerileri öğrenmesi için çocuklara bu becerileri anlatırken ellerine tutmanız ve hareketleri hissetmesini sağlamanız gerekiyor. Görme engelli çocukların diğer çocuklardan daha fazla ellerini kullanması gerektiğini unutmayın. Ona bu konuda yardımcı olmalısınız.
  • Çocukların bazı becerileri kazandıktan sonra bu becerileri elleriyle de olsa uygulamaya başlamaları zaman alabilir. Çocukları gözlemlemeli ve bu konuda sabırlı olmalısınız. Onları gözlemledikçe söz konusu becerileri daha iyi yapabilmelerini sağlayacak küçük hareketler ve tüyolar da gösterebilirsiniz.
  • Çocukların kendisi tarafından yapabilecekleri bazı hareketleri ailelerin yapması aslında doğru değildir. Çocukların zamanda buna alışması ve böyle bir yaşama adapte olması gerekiyor. Bu noktada çocukları özgür bırakmalı sadece bazı hareketleri ya da becerileri nasıl yapması gerektiği konusunda onlara talimat vermelisiniz.
  • Görme engelli çocuklarla ilgili azmetmek ve sabırlı olmak noktasında sorun yaşanabiliyor. Bu noktada aileler çocukların takdir edilme duygusunu ve ihtiyacını karşılamalıdır. Çocuklar herhangi bir beceriyi kazandıklarında ya da anlatılan bir şeyi öğrendiklerinde mutlaka takdir edilmelidir. Bu onların daha heyecanlı ve daha azimli olmasını sağlayabilir.
  • Görme engelli çocuklar için özel eğitimler uygulanıyor. Devlet teşviklerinden de faydalanarak çocuklarınızı bu okullara göndermeniz iyi bir eğitim almasını sağlayabilir.
  • Çocukların görme engelli olması hayatlarını bir evin içerisinde geçirmeleri gerektiği anlamına gelmiyor. Bu nedenle çocuklarınızı zaman zaman dışarıya da çıkarmalı ve dışarıda da zaman geçirmesini sağlamalısınız. En önemlisi ise eğitimini ihmal etmemenizdir!
  • Görme engelli çocukların mutlaka kendisine ait bir odasının olması gerekiyor. Bu noktada odasında hangi eşyayı nereye koyacağını çocuğun karar vermesini sağlamalısınız. Ayrıca çocuğunuzun sosyalleşmesinin büyük önem taşıdığını da belirtmemiz gerekiyor.
  • Görme engelli çocuğu olan ailelerin kurdukları bazı dernekler bulunuyor. Bu dernekler ile iletişime geçerek çocuğunuzun kendi akranları ile arkadaşlık kurmasını sağlayabilirsiniz.