0530 265 75 35
0530 265 75 35
Hasta Bakıcısı Ücretleri

Hasta Bakıcısı Ücretleri

Hastaların, yaşlıların ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle yatağa bağımlı olan kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal ihtiyaçlarının karşılanması için verilen hizmet hasta bakımı hizmeti olarak adlandırılıyor. Hasta bakımı büyük bir özen, deneyim ve bilgi gerektiriyor.

Hasta Bakıcısı Ne İş Yapar?


Hasta bakıcıların görev alanları çoğu zaman akıl karışıklığına neden olabiliyor. Hasta bakıcıların en önemli görevi hastanın ilaçlarının düzenli olarak verilmesidir. Aynı zamanda hastanın tansiyonu, ateşi ve nabzı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca hastanın yeme ve içme konusunda da hasta bakıcının destek vermesi gerekir. Düzenli olarak beslenmesini sağlaması ve bu konuda gerekli desteği vermesi gerekir.

Ağız bakımı, banyo ihtiyacı gibi hastanın kişisel temizliğinin de hasta bakıcı tarafından yapılması gerekir. Kıyafetlerinin seçiminden ve giyiminden de yine hasta bakıcı sorumludur. Aynı zamanda tuvalet ihtiyacının karşılanması ve hastanın uyku düzeninin sağlanması da hasta bakıcının görevleri arasında yer alır. Hastanın sosyalleşmesine yardımcı olmak da bir diğer görevidir.

Hasta Bakıcısı Eğitimli Midir?


Hasta bakımının akademik anlamda öğretildiği bir okul ya da bölüm bulunmuyor. Ancak Milli Eğitim bakanlığı tarafından müfredatı belirlenen hasta bakım sertifika kursları var. Bu kurslara gidenler hem torik bilgi alıyor hem de uygulamalı olarak bilgilerini sınıyor. Bu kurslara katılım isteğe bağlıdır. Bu alanda uzmanlaşmak isteyenler ve hasta bakımını çok daha nitelikli şekilde sunmak isteyenler bu kurslara katılabilir ve sertifika alabilir.

Hasta Bakıcı Ücretleri Ne Kadar?


Hasta bakıcılar için ödenmesi gereken ücret pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Hangi hizmetleri sunduğu ve hasta bakıcının deneyimi de ücret noktasında belirleyici olan unsur arasında yer alır. Ayrıca talep edilen hizmetin gündüzlü, yatılı ve part time olmasına bağlı olarak da ücret değişir.

Bazı aileler hasta bakıcısının temizlik ve yemek konusunda da destek olmasını ister. Bu durumda ödenmesi gereken ücret artacaktır. Hastanın sağlık durumu ücret konusunda dikkate alınan bir diğer unsur oluyor. Genellikle ücretlendirme 12 saat – 24 saat üzerinden gerçekleştirilir. Hasta bakıcının haftanın kaç günü izinli olduğuna bağlı olarak ücret değişebilir.

Ücretler;

1.800 TL - 4000 TL arasında gündüzlü ve yatılı olarak fiyatlar değiştmektedir.