0530 265 75 35
0530 265 75 35
Koronavirüs Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

Koronavirüs Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünden sadece yetişkinlerin etkilendiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çocuklar da bu bir insan kaynaklı olarak alınması gereken tedbirlerden ve ailelerin uyguladığı yaşam değişikliklerinden ziyadesiyle etkileniyor. Zamanlarının büyük bir bölümünü evde geçirmek zorunda kalmaları, görüştükleri insan sayısının bir anda azalması, hatta her zaman gittiği oyun parkına artık gideriyor olması bile çocukların kaygı düzeyinin artmasına sebebiyet veriyor.

Öncelikle ailelerin çocuklarının kaygı düzeyini düşürmek için konuya dair çocuklarına bir açıklama yapmaları gerekir. Elbette corona virüsünün dünya genelinde yarattığı tablo yol çocukların net bir şekilde anlamasını beklemeyin. Bu nedenle sadece hastalığa neden olan bir mikroptan korunmak için sürekli evde kalmanız gerektiği, bu durumun geçici olduğu gibi çocukları sakinleştiren bilgiler vermeniz gerekiyor. Bu bilgilerin ışığında çocukların durumu kavraması ve kabullenmesi de sağlanabilir.

Çocuklar Yetişkinlerin Tepkilerini Örnek Alıyor!

Ailelerin asla göz ardı etmemesi gereken önemli bir faktöre değinelim. Çocuklar her daim anne ve babalarının ya da yetişkinlerin tepkilerini gözlemleyerek, bu tepkileri dikkate alarak konuyu kavramaya çalışırlar. Kendi duygu ve düşüncelerini de bu çerçevede belirlerler. Dolayısıyla öncelikle anne ve babaların kendi kaygı düzeylerini düşünmeleri gerekiyor. Bir yandan son derece gergin ve stresli bir gün geçirirken diğer yandan çocukların sakin kalmasını istemek doğru olmaz.

Hijyen kurallarına dikkat etmek konusunda da çocuklar tahmin edebileceğiniz gibi ailelerini örnek alıyor. Şayet anne ve babalar ellerine sıklıkla yıkarsa çocukların ellerini yıkamasını istediklerinde bu talebi olumlu yanıt alacaklarını görebilirler. Ancak çocuklar anne ve babalarının ellerini sıklıkla yıkarken görmüyorsa bu davranışı sergileme konusunda da inatçı bir tutum içerisine girebilirler. Babası ile anne ve babalar çocukların pandemi sürecini en rahat şekilde atlatması için kendi davranışlarını da gözden geçirmelidir.

Çocukların yaşam şeklinin değişmesi beslenme saatlerinin ya da uyku düzenlerinin de değişmesini beraberinde getirebiliyor. Aileler olabildiğince çocukların düzenlerini korumalıdır. Aynı zamanda evde sürekli olarak geçerli olan kuralları etmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü çocuklar kurallar olduğunda kendini çok daha güvende hisseder. Böyle bir süreçte ise çocukların en çok ihtiyaç duyduğu duyguların başında güven geliyor.