0530 265 75 35
0530 265 75 35
Okul Öncesi Eğitimde Oyunların Önemi

Okul Öncesi Eğitimde Oyunların Önemi

Oyunların çocukların hem psikolojik hem de fiziksel gelişimi için çok büyük önem taşıdığını her fırsatta vurguluyor. Ayrıca oyunlar çocuklara okul hayatına daha kolay adapte olmasını sağlarken okul döneminde daha başarılı olmalarına da olarak tanıyor. Oyunların çocuklara kazandırdıkları saymakla bitmiyor.

Onların ince motor becerilerini geliştiren oyunlar aynı zamanda empati yeteneklerini geliştirmelerini de sağlıyor. Çocukların odaklanmasını kolaylaştırıyor ve bununla birlikte tüm kaslarında çalıştırdığı için fiziksel anlamda da gelişimlerine büyük katkıda bulunuyor. Ancak elbette onların yaşlarına uygun olan oyunlar ile zaman geçirmelerini sağlamak da bir o kadar önemlidir.

İnteraktif Oyunların Çocuklara Faydası

İnteraktif oyunlar çocukların hem ellerine hem de vücutlarını kullanmalarını gerektiriyor. Bu da ince motor becerilerinin gelişmesine ciddi bir katkıda bulunuyor. Çocuklar için olabildiğince interaktif oyunların planlanması ve bu tiyatral oyunlarla çocukların zaman geçirmesinin sağlanması gerekiyor. 4 yaş için uygun olan bu oyunlar çocukların çekirdek kaslarını güçlendiriyor, dengede durmaya öğrenmelerini sağlıyor ve aynı zamanda çocukların fiziksel gücünü de arttırıyor.

Oyunlar hem fiziksel anlamda bir efor sarf etmeyi gerektiriyor hem de vücut ile beyin arasında daimi bir bağlantı kuruyor. Bu da ince motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Sadece kardan adam yapmak, uçurtma uçurmak ya da kağıtlarla çeşitli şekiller yapmaya çalışmak dahi interaktif oyunlar kategorisinde değerlendirilebilir.

Akılda Tutma ve Zihinsel Gelişim

Masa oyunu olarak adlandırılabilecek oyunlar çocukların bilgiyi bellekte tutma ve aynı zamanda zihinsel gelişimlerine sağlama noktasında en faydalı oyunlardır. Özellikle çocukların hafızalarını kullanmalarını sağlamalarına yönelik olan oyunlar okul döneminde çok daha başarılı olmalarını beraberinde getiriyor. Bu oyunlara kimi zaman sayılar ve renkler çini zamanda çeşitli oyuncaklar eşlik ediyor. Masa oyunları çocukların sosyalleşmesi adına da katkıda bulunan oyunlar arasındadır.

Eğlenceli Aktiviteler

Çocuklar için bir bitki bahçesini ziyaret etmek dahi son derece eğlenceli olabiliyor. Onların elde edebilmesi için mutlaka lunapark gibi alanlara gitmesi gerekiyor. Bu nedenle çocuğunuzu olabildiğince farklı alanlara götürmeye ve farklı deneyimler yaşamasını sağlamaya özen göstermelisiniz. Eğlenceli aktiviteler dendiğinde aklınıza sadece oyunlar ve oyuncaklar gelmesin. Çocuklar dünyayı keşfetmekten de büyük keyif alıyor.