0530 265 75 35
0530 265 75 35
Otizmli Çocuk Bakıcısı

Otizmli Çocuk Bakıcısı

Otizm; doğumdan ilk üçüncü senesinde meydana çıkan, gelişimde gecikme veya değişikliklerin olduğu, “gelişimsel sendrom” olarak tanımlanan bir nöro-psikiyatriktir. Otizm, hayat boyu sürdüğü için bir “engel” türü olarak söz edilir. Otizmli çocuklar, diğer çocuklara göre çok daha fazla önemle ve titizlikle bakılmalıdır. Otizmli çocuğa bakacak kişi bu sağlık sorunu ile ilgili gerekli eğitim ve tecrübeye
sahip olmalıdır.

Otizmli çocuklarda bu rahatsızlıkla birlikte yüzde altmış – yüzde yetmişinde zeka sorunları, yüzde otuz üçünde epilepsi, görme problemleri, işitme problemleri, kabızlık, alerjik reaksiyonlar da görülebilir.

Göz teması yoktur ya da kısa sürelidir ya da sabit ve delip geçen bakışları vardır. Diğer insanlarla sosyal etkileşimleri yoktur ya da tanıdık ve yabancı ayırt etmeksizin etkileşimde bulunurlar. Bu yüzden otizmli bir çocukla iletişime geçmek kolay değildir. Otizmli çocuk bakıcısı sabırlı, hoşgörülü, sevecen ve pozitif olmalıdır.

Bazen otizmli çocuklar ailesine ya da bakıcılarına yabancı insanlara davrandıkları gibi davranırlar. Ailelerine tanıdığını belli etmeme ya da sevinçle karşılık vermeme görülür.

Birisi tarafından ellenmek, kucağa alınmak istemezler. Bu yüzden bakıcısına güvenmesi ve onu sevmesi çok fazla önemlidir.
Otizmli çocuklar çoşkularını, başardıklarını ya da onlara güzel gelen şeyleri insanlarla paylaşmazlar. Bu yüzden bakıcısına onu yönlendirmesi adına büyük görevler düşmektedir.

Otizmli çocuk bakıcısı, anne-baba ile her zaman iletişim de olmalıdır. Anne-baba evde yokken bakıcı sık sık anne-babaya çocuğun durumuyla ilgili bilgi aktarmalıdır. Otizmli çocuklar her zaman gerçekleri anlatmazlar bu sebeple anne-baba ve bakıcı arasında güven sorunu olmamalıdır. Otizmli çocuğun konuşmasının içeriği ve davranışları normalden farklılık göstermektedir. Anlamsız ve uydurma sözcükler, tekrarlayan sözcük ve cümleler, kullanabilir insanları psikolojik durumları ile ilgili yanıltabilirler.

Otizmli çocuk bakıcısının eğitimli ve tecrübeli olması daha önce bir aile yanında otizmli çocuk bakıcılığı yapmış deneyimli olması otizmli çocuk ve aile için böyle bir bakıcıyla çalışmak, zorlukları aşmada büyük kolaylık sağlayacaktır.

Otizmli çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız, otizm ile ilgili eğitim almış ve özel kurumlarda staj yapmış deneyimli otizmli çocuk bakıcıları eğitimli bakıcı portföyümüzde bulunmaktadır.

Otizmli Çocuk Bakıcısı Bulmak İçin Formu Doldurun
Kullanıcı Sözleşmesini Okumak İçin Tıklayınız