0530 265 75 35
0530 265 75 35
Oyun Oynamanın Çocuklara Faydaları

Oyun Oynamanın Çocuklara Faydaları

Genellikle çocukların oyun oynayarak keyifli bir şekilde zaman geçirdikleri düşünülür. Ancak oyunlar çocuklara bundan çok daha fazlasını kazandırır. Her yaşta oyun oynamanın çocuklara faydaları adeta saymakla bitmiyor ve bunun tüm uzmanlarında hemfikir olduğu bir konu olduğunu belirtebiliriz.

Oyun Oynamak Çocukların Gelişimini Hızlandırır!

Öncelikle oyunlar çocukların fiziksel ve duygusal gelişimlerine ciddi katkılarda bulunur. Aynı zamanda sosyalleşmelerini sağlar ve bilişsel anlamda girişimlerini hızlandırır. Çocuklar oyunlarda adeta dünyayı keşfeder. Hayal güçleri onların duygusal anlamda gelişmelerini sağlar ve bu da zeka gelişimlerine çok ciddi bir katkıda bulunur.

Hangi oyun olursa olsun çocukların oyun oynarken tüm vücutlarının çalıştığını biliyor musunuz? Yani oyun oynarken aslında kas yapıları da gelişir. Çocukların ince motor becerilerinin gelişmesi için oyun oynamaya ihtiyaçları olur. Ayrıca çocuklar ellerini kullanmayı aslında oyun oynarken öğrenirler. Çünkü oyunlar onların el becerilerini geliştirir ve ellerini çok daha doğru şekilde kullanmaya başlarlar.

Oyun Oynamanın Psikolojik Faydaları

Az önce de söz ettiğimiz gibi oyun oynamak çocuklara sadece fiziksel anlamda bazı katkılarda bulunmaz. Aynı zamanda psikolojik açıdan da ciddi faydaları olan oyunlar zamanla çocukların kendilerini daha net bir şekilde ifade etmelerini sağlar. Çünkü oyun esnasında farklı kelimeler kullanmaya ve farklı hitap şekillerini kullanmaya başlarlar. Bu da zamanla kendilerini, duygu ve düşüncelerini çok daha doğru şekilde ifade etmelerini beraberinde getirir.

Çocuklar oyunlarla sevgi ve saygı gibi kavramları dahi öğrenebilir. Aynı zamanda oyun oynarken hayatlarını kontrol edebileceklerini düşünüyorlar ve bu da çocukların ciddi anlamda sakinleşmesine neden olur. Gün içerisinde yeterince oyuna zaman ayıran çocukların çok daha sakin olduğu, oyuna çok fazla zaman ayırmayan çocukların ise daha hırçın bir yapıya sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Oyunlar aynı zamanda çocukların dikkatli ve sabırlı olmasını da sağlar. Bazı toplumsal kurallara daha açık olmasını sağlarken aynı zamanda kurallara uymanın faydaları noktasında da birtakım edinimler çocuklara kazandırılır. Özetlemek gerekirse oyun çocukların gelişimi açısından olmazsa olmaz aktivitelerden biridir. Onların olabildiğince kendi yaşlarına uygun oyunlarda zaman geçirmelerini sağlamalısınız.