0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bakıcının Anne Özelliği Taşıması

Bakıcının Anne Özelliği Taşıması

BAKICININ ANNE ÖZELLİĞİ TAŞIMASI ÖNEMLİ BİR KONUDUR


Çocuk bakıcısının her şeyden önce çocukları çok sevmesi ve bir anne şefkatiyle yaklaşması gerektiğini söyleyen Dr. Osman Abalı, “Bir bakıcının öncelikle anne olması çok çok önemli bir ayrıntıdır ve es geçilmemesi gerekmektedir. Çocuk bakma ve yetiştirme ve de büyütme konusunda daha pratik ve deneyimli olur anneler. Bunun dışında ise bakıcının temiz, düzenli ve dürüst olması gerekir, aileye olan sorumluluğu yerine getirmelidir ve ailenin güvenini sarsacak davranışlar yapmamalıdır. Düzenli bir Aile yaşantısının olması da bakıcı da aranan bir diğer kriterdir. Öte yandan ise, bakıcının eğitimli, kendini yetiştirmiş, bilinçli, bilgili, sevecen, güler yüzlü, sempatik, disiplinli, esnek ve hoşgörülü olması önemlidir” dedi.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Osman Abalı, bakıcı olarak seçilen kişinin veya bakıcı adayının sigara, alkol gibi alışkanlıkları olmaması gerektiğine söyleyerek, bir bakıcıda olması gereken özellikleri de sıraladı: “Sorumluluk ve üstünlük sahibi olması kesinlikle gerekmelidir, iletişim becerisinin olması, tip olarak bakılacak çocuğun annesine benzeyen biri olmalı ve sabırlı olması en önde gelen özelliklerden biridir.” Dr. Abalı, sık değiştirilen bakıcıların da çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz davranışlar bırakabileceğinde değinmiştir.

“Bakıcı olarak karar verdiğiniz kişinin ne kadar süre çocuğa bakacağını mutlaka sorulması gerekmektedir. En azından çocuğa 3-4 yaşına kadar çocuğun yanında kalması gerekmelidir ki bunu da görüşme esnasında konuşulacak hususi konulardan biridir. Çünkü çocuklar kendisiyle ilgilenen, sevgi gösteren, onlarla oynayan yetişkinlerle aralarında kuvvetli bir bağ kurarlar. Bebeklik döneminde sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından kötü ve sağlıksızdır. Bunun yanı sıra her defasında yeni bir bakıcıya alışmak hem aile fertleri açısından hem de bakılacak çocuk açısından iyi değildir “ dedi.