0530 265 75 35
0530 265 75 35
Engelli Çocuk Bakıcısı

Engelli Çocuk Bakıcısı

Engelli çocuk bakmak fazlasıyla zor, bakan kişinin deneyimli olması, bakıcının özveriyle ve güleryüzle bakması gerekir. Engelli bakıcı bunları karşılayacak birisi olmalıdır. Ayrıca ailenin ve bakıcının sabırlı olması gerekir.

Yemek yeme, tuvalet alışkanlığı gibi davranışların kazandırılması zaman alabilir.

Zihinsel engelli çocukların anne-baba nın olanakları içerisinde çocuğun bakımları ve beceri edinmede anne-babaya yardım edecek bir engelli çocuk bakıcısı sıkıntılı süreci daha kolay geçirmesi açısından yardımcı olacaktır. Kendini anlatamayan ifade edemeyen zihinsel engelli bir çocuğa bakma oldukça meşakkatli bir iştir ve bu durumdaki bir çocuğu bakıcıya bırakmak da aileler açısından kolay değildir. Bu yüzden zihinsel engelli çocuk bakıcısı ile çalışabilmek için karşılıklı güvenin oluşumu için belirli bir zaman gerekmektedir.  Belli bir süre aile, bakıcı ve engelli çocuk birlikte vakit geçirirse bu geçiş dönemi daha kolay ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olur. Bakıcının aile dışarıdayken gün içinde çocuğun bakımı ve eğitimi ile ilgili bilgileri aileye aktarması karşılıklı iletişim için önemlidir.

Zihinsel geriliği ileri seviyede olan çocukların bir duyguyu, düşünceyi hemen öğrenmeleri oldukça zordur. Onları kısa ve basit komutlara alıştırmak ve bunu olumlu ifadeler kullanarak, acele etmeden ve sakin bir şekilde yapmak gerekir. Mevcut yeteneklerini en iyi şekilde kullanması sağlanmalı, öğrenebilen bir çocuksa ilgi duyduğu şeyler kendisine sabırla öğretilmelidir. Bu durumdaki çocuklar başkalarının öğrenmelerini istediği şeyleri değil kendi ilgi duydukları şeyleri öğrenmeye yatkındır. Bu işin eğitimini almış bir engelli çocuk bakıcısı bakımını üstlendiği çocuğa ne şekilde yaklaşması ne şekilde öğretmek gerektiğini kısa sürede tespit edebilecek kapasitede bir kişidir.

Fiziksel engelli veya zihinsel engelli çocuk bakıcısının bu bakım sürecinde sevgi gösterip anlayışlı olması gerekir. İlk başta fiziksel engelli çocuk bakıcısı veya zihinsel engelli çocuk bakıcısı aile fertleriyle beraber çocuğun yanında olmalı, çocuk bakıcıya güven duymalıdır.

Fiziksel engelli çocuk bakıcısının veya zihinsel engelli çocuk bakıcısının sonrasında izlemesi gereken yol, bakıcının gün içinde çocukla bakımı ve eğitimi için geçirdiği tüm zamanlardaki bilgi paylaşımını aile ile karşılıklı iyi bir iletişimle paylaşmasıdır.

Fiziksel engelli çocuk bakıcısı arıyorum veya zihinsel engelli çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız, özveriyle çalışacak, referanslı fiziksel engelli çocuk bakıcıları veya zihinsel engelli çocuk bakıcıları şefkatli, güvenilir bakıcı portföyümüzde bulunmaktadır.

Sizi Arayalım