0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Yanlış emzirme tekniği kullanılıyorsa bebeğin memeyi tam kavrayamamasına bağlı olarak hava yutması problemi ortaya çıkar. Bu durum bağırsaklarda hava boşlukları yaratır ve gaz yapmaya başlar. Karın gurultusu bu sebepten dolayı olabilir. Eğer sorun bundan kaynaklıysa emzirme pozisyonunu düzenlemeniz gerekir.

Süt Alerjisi

Bebekler süt ve süt ürünleri başta olmak üzere pek çok farklı gıdaya alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle süt ve süt ürünleri gaz ve ishale sebep olduğu için bebeğin karnında gurultu duyabilirsiniz. Sorunlar gıda alerjisine neden olan besinler kesildiğinde ortadan kalkar.

Kolik

Bebeklerde huzursuzluk, ağlama krizleri ve gaz sancıları kolik olarak adlandırılır. Kolik bebeklerin yoğun gaz sancısı çekmeleri yüzünden sık sık karınları guruldayabilir. Özellikle ilk 3 ayda yenidoğan bebeklerde karın guruldaması ve gaz sancısı görülebilir.

Bebek Reflüsü

Bebeğin mide yapısı henüz tam olarak gelişmediği için tükettiği besinler midesinden yukarıya doğru çıkarak ağzına gelebilir. Hatta bazı durumlarda bebeğin reflü yüzünden çıkardığı besinleri görüp kustuğunu da zannedebilirsiniz. Ancak bunlar tamamen bebeğin midesinin henüz olgunlaşmamasından kaynaklıdır. Bu durumda karın guruldusu söz konusu olabilir.

İshal

Bebeklerde ishal en sık görülen sorunlar arasındadır. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ishal zaman zaman diş çıkarma döneminde de ortaya çıkabilir. İshal, bağırsaklarda hareketliliğe sebep olduğu için bebeklerde bağırsak guruldaması şeklinde kendisini gösterir.

Açlık

Bebeklerde karın guruldaması bazen hiçbir sağlık sorununa bağlı olmaz ve tamamen açlık sebebiyle ortaya çıkar. Eğer bebeğin sağlığının yerinde olduğuna eminseniz, sindirim sistemi ile ilgili bir sorun olmadığını da biliyorsanız karın guruldaması açlık sebebiyle ortaya çıkmış olabilir.

Karın guruldaması genel olarak doğal bir durum olarak değerlendirilir. Fakat bebeklerde görülen herhangi bir sorunun erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Karın guruldaması ortaya çıktığı zaman ilk etapta bu soruna yol açan detayların tek tek incelenmesi gerekir. Eğer bir sorun varsa doktorunuz bunu hemen bularak çözüme kavuşturacaktır. Erken tedaviler yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hayat kurtarıcıdır.