0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Aileler genellikle bu süreçte biraz sabırsız davranabiliyor. Aslında çocuklar tuvalet eğitimini almakta zorlanmaz. Sadece biraz zamana ihtiyaçlarının olduğu unutulmamalıdır. Bu dönemde çocuğa karşı sabırsız davranılması aslında onun da bu gerginliği hissetmesine neden olabilir ve tuvalet eğitimini alması için gereken süre daha da uzayabilir. Dolayısı ile ailelere ilk önerimiz sabırlı olmalarıdır.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Hangi Yaşta Verilmeli?

Tuvalet eğitimi ile ilgili en kritik konu çocuklara eğitimi hangi yaşta verilmesi gereklidir. Bu noktada uzmanlara kulak vermek gerekiyor. Öncelikle 2,5 yaşından önce çocukları bu eğitiminin verilmemesi lazım. Zira gelişimleri de 2,5 yaşından önce tuvalet eğitimi almak için uygun olmuyor. Ancak önemli olan iki buçuk yaşına gelmiş olan çocukların psikolojik olarak gözlemlenmesidir. Bazı çocuklar bu eğitim için iki buçuk yaşına gelmiş olsa da uygun olmayabiliyor. Bu durumda ailelerin bir süre daha beklemesi gerekiyor.

Tuvalet Eğitimi İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyulur?

 • Lazımlık

 • Alıştırma külotu

 • Çocukları oyalamak için bazı oyuncaklar

Tuvalet Eğitimi Verirken Bunlara Dikkat Edin!

      • Sabırsız davranmayın ve bu sürecin hemen tamamlanmasını beklemeyin.

      • Başarısız olunduğunda çocuğunuza kızmayın, bağırmayın ve onur cezalandırmaya kalkmayın.

      • Çocuğu asla lazımlığa zorla oturtmayın, oturması için onu ikna edin.

      • Çocuğunuza tuvalet eğitimi ile ilgili ön bilgilendirme yapın. Aksi halde onun korkmasına neden olabilirsiniz.

     • Başarısız olduğu durumlarda geçici olarak yeniden bez kullanmaya başlamayın. Bu durum tuvalet eğitimi sürecinin uzamasına neden olacaktır.

     • Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın, tuvalet eğitimi konusunda ona başka çocukları örnek göstermeyin.

     • Çocuğunuz altına yaptığında iğrenç, pis, hata yaptın gibi sözler söylemeyin ve böyle bir tutum içerisine girmeyin.

Tuvalet Eğitimi Kaç Ay Sürer?

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini başarılı bir şekilde alabilmesi için geçmesi gereken süre en az 3 aydır. Bu süre 6 aya kadar uzayabilir. Ailelerin genellikle tedirgin oldukları husus bu süreçte çocukların tuvalet eğitimini almış olduğu halde zaman zaman altına yapmasıdır. Bunun son derece normal bir durum olduğunu unutmamalısınız. Özellikle ilk haftalarda çocukların gece uykusunda altına yapması son derece normaldir. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi 1 yıla kadar uzayabilir. Yeniden sabırlı olmanız gerektiğini belirtmek isteriz.