0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklar Gece Neden Uyumaz?

Çocuklar Gece Neden Uyumaz?

Ailelerin en büyük sorunlarından biri de çocukların gece uyumaması oluyor. Bazı çocuklar geceleri uykuya dalmakta güçlük çekerken bazıları da gece boyunca sürekli uyanıyor ve bu durum anne babaları da ciddi anlamda olumsuz yönde etkiliyor. Çocukların pek çok farklı unsurdan etkilenebildiğini ve geceleri uyumama nedenlerinin de bir hayli değişkenlik gösterebildiğini belirtmek gerekir.

Çocuklarda uyku sorunları özellikle ilk 2 yılda sıklıkla görülüyor. Kolik sancılar ya da yetersiz beslenme gibi sorunlar doğumdan sonraki aylarda da uykusuzluk ya da uykuya dalamama problemini beraberinde getirebiliyor. Ancak çocuklarda uyku sorunları yaşandığında öncelikle onlara kendi kendilerine uykuya dalmaları için bir zaman tanınması gerekiyor. Eğer bu zaman karşın çocuklar yine de çok uzun süre uyuyamıyorsa bu durumda sorunun altında yatan unsurun tespit edilmesi gerekiyor.

Çocuğunuzun Solunumunu Kontrol Edin!

Büyük burun eti ya da geniz eti gibi sorunların uykusuzluğa yol açtığı biliniyor. Bu nedenle öncelikle çocuğunuzun geceleri uykudayken solunumunu kontrol etmeniz gerekiyor. Solunumu ile ilgili bir sıkıntı olması durumunda derhal doktora başvurmalısınız. Böylelikle çocuğunuzun uyku sırasında yaşadığı sorunların fizyolojik bir unsurdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuklar İçin Düzen Önemlidir!

Çocukların her gün aynı saatte yatıp kalkması sağlıklı bir uyku süreci yaşamaları bakımından da büyük önem taşıyor. Çocuklar için düzenin son derece mühim olduğunu unutmamalısınız. Her gün farklı saatlerde yatıp farklı saatlerde kalkması durumunda uyumak istememesi ya da uykuya dalmakta güçlük çekmesi gibi pek çok farklı problem ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzun uyku saatlerine önem vermeli ve şayet gerekiyorsa bu konuda bir uzmandan destek almalısınız.

Uykuya Hazırlık Süreci Olmalı!

Çocuklar çizgi film izlerken ya da oyun oynarken birden bu aktivitesine sonlandırıp yatağa yatarak uyumasını beklemeyin. Uykuya bir hazırlık süreci olmalı! Pijamalarını giymesi ya da dişlerini fırçalaması gibi hazırlık sürecinin biraz daha uzun bir zaman dilimini kapsamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun uyku kalitesinde artış olabilir. Yatmasına yaklaşık bir saat kala onun uykusunu açacak olan aktiviteleri sonlandırmanız gerekiyor. Oyun ya da TV izleme saatlerini bu doğrultuda belirlemelisiniz.