0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklara Emzik Nasıl Bıraktırılır?

Çocuklara Emzik Nasıl Bıraktırılır?

Bebeklere emziği bıraktırmak kimi zaman aileler için adeta diye kâbusa dönebiliyor. Çünkü her çocuk emziği son derece kolay bir şekilde bırakmaz. Bebekler 6 aylık olduklarında artık parmak emme ya da yumruk emme gibi çeşitli davranışlar sergilemeye başlarlar. Bu durum son derece normaldir ve bir süre sonrasında yani zamanla ortadan kalkar. İşte bu dönemde aileler bebeklerin kendi parmaklarını ya da ellerine aldıkları cisimleri ağızlarına götürmelerindense emzik kullanmalarını tercih ederler.

Emzik emmek bebeklerin sakinleşmesini, kolaylıkla uykuya dalmasını hepsinden önemlisi emme içgüdüsünü karşılamasını sağlıyor olabilir. Oyuncak bebekler artık iki buçuk yaşına geldiklerinde emzikten vazgeçmek zorundadırlar. Aileler için zorlu süreç işte bu noktada başlıyor. Çocuklara emziği bıraktırmak için her yolu deneyen aileler kimi zaman başarı elde ederken kimi zaman da bebeklerin ağlama krizine girmesi gibi olumsuz sonuçlar elde edebiliyor.

Bebeklere emzik bıraktırmanın en kolay yollarını sizler için araştırdık. Deneyebileceğiniz yöntemleri hemen sıralayalım.

Birden Kesmek

İlk etapta zorlayıcı bir yöntem gibi görünebiliyor. Dilediği zaman emzik emme özgürlüğüne sahip olan bebekler birdenbire bu özgürlüklerinden yoksun kalıyor. Ancak bazen en doğru yöntemin birden bıraktırmak olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Özellikle daha farklı yöntemleri daha önce denediyseniz ve başarılı olamadıysanız birden emziği kesebilirsiniz. Bu dönemde bebeklerin aşırı tepki vermesine çok fazla şaşırmamak gerekiyor. Ancak her yolu denese de emziği elde edemediğinde bebekler de vazgeçmeyi tercih edecektir.

Kullanımı Sınırlama

Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de çocukların emziğini sınırlamak oluyor. Günün sadece belirli zaman dilimlerinde emzik kullanmasına izin verebilirsiniz. Bu süre uyku öncesi olabileceği gibi gün içerisinde istediği bir zaman dilimini seçebilirsiniz. Ancak bu yöntemin özellikle inatçı çocuklar için başarılı bir seçenek olmayabileceğini de belirtmemiz gerekiyor. Çünkü kullanımını yavaş yavaş sınırlandırarak emzikten vazgeçmesini sağlamanız durumunda çocuklar bu kurala direnebilir ve kuralı yıkmak için her yolu deneyebilir.

3 Gün Kuralı

Bu yöntemde çocuğunuza 3 gün öncesinden emziği bırakması gerektiğini söylüyorsunuz. Gün içerisinde bunu sıklıkla tekrarlamanız gerekiyor. Bir sonraki gün 2 gün sonra emziği bırakacağını belirtmeniz, sonraki gün ise yarın emziği artık bırakması gerektiğini dile getirmeniz gerekiyor. Pek çok çocukta işe yarayan bir yöntem olduğunu belirtebiliriz.