0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Uyku ve Zeka Arasında Nasıl Bir İlişkisi Var?

Çocuklarda Uyku ve Zeka Arasında Nasıl Bir İlişkisi Var?

Huffington Post Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, Amerika’daki gençler üzerinde yapılan araştırmalar zeki insanların ortalama ya da düşük zekaya sahip insanlara göre daha geç uyuduklarını ortaya çıkarıyor.

Londra Ekonomik ve Politika Üniversitesi’nde Psikolog olan Satoshi Kanazawa ise uyku ve zeka ilişkisinin doğru orantılı olduğunu belirtiyor. Zeki insanlar düşük IQ’ya sahip insanlara göre geceleri daha aktif bir yaşam yaşıyorlar. Fakat geceleri uyumayan insanların ya da çocukların zeki olduğunu söylemek de tam olarak doğru değil.

Az Uyuyan Bebekler Daha mı Zeki?

Az uyuyan bebeklerin daha zeki olduğunu gösteren herhangi bir araştırma bulunmuyor. Az uyuyan her bebeğin zeki olduğu bu bağlamda söylenemiyor. Bu durum farlı sağlık sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir. Bebeğin uykuya dalmada yaşadığı problemleri bu duruma yol açıyor olabilir. Bu tür bebeklerde duygusal bozukluklar meydana gelebildiği için anksiyete ve dikkat bozuklukları da sık sık görülüyor.

Bazı uzmanlar üstün zekalı çocukların bebeklik döneminde daha az uykuya ihtiyaç duyabileceklerini de belirtiyorlar. Bebeğiniz uyku bozukluğu ya da sağlık sorunundan kaynaklı olarak bu sıkıntıyı yaşamıyorsa çocukluk dönemindeki belirtileri de ihtimaller arasında göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarda Uyku Zeka Gelişimini Nasıl Etkiler?

0-3 arasında uyunan kaliteli bir uyku, çocuk gelişimine etki eden en önemli ayrıntılar arasında yer alıyor. Çocukların fiziki açıdan gelişimini sağlayan büyüme hormonu genel olarak uyku sırasında salgılanıyor. Geceleri uyumayan çocuklar, büyüme hormonu eksik salgılanarak büyür. Kemik ve kas organlarının gelişimi için bu durum olumsuz olarak adlandırılır.

Ayrıca REM uykusu adı verilen uyku periyodunda, çocukların gün içerisinde öğrendikleri bilgi ve becerilerinin gelişmesi de mümkün olur. Bu sebeple, sağlıklı ve düzenli bir uyku çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal becerileri için son derece büyük bir önem taşıyor. Araştırmalar neticesinde yetersiz uykunun çocuklarda soruna yol açtığı net bir şekilde görülüyor. Büyüme hormonu dışında bedensel faaliyetlerde de rol oynayan başka hormonlarda da ciddi sorunlar meydana gelebiliyor.