0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bakıcı Konusunda Önceliklerimi Nasıl Belirlerim?

Bakıcı Konusunda Önceliklerimi Nasıl Belirlerim?

Özellikle daha önce evinde bakıcı çalıştırmayanlar bu konuda çok daha fazla zorlanabiliyor. Bebeğinizin ya da çocuğunuzun bakımı için bir bakıcıdan yardım almanız gerektiğinde ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemeniz gerekir. Çünkü bakıcı tercihinizi bu ihtiyaçlarınızı öncelikli tutarak yapacaksınız.

Örneğin kimileri için genç ve enerjik bir bakıcı daha ideal bir tercih olabiliyor. Ancak kimileri içinde bakıcının daha olgun ve daha deneyimli olması gerekiyor. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı belirlerken nasıl bir bakıcıya ihtiyacınızın olduğunu da netleştirmeniz gerekir. Örneğin hiperaktif bir çocuğa sahipseniz bakıcının enerjik olması ve çocuğunuzun bu temposuna yetişebilmesi gerekir. Dolayısıyla daha genç bir bakıcı sizin için daha ideal bir tercih olacaktır.

Nasıl Bir Bakıcıya İhtiyacınızın Olduğunu Belirleyin!


Çocuğunuzun eğitimi konusunda bazı sıkıntılar yaşıyorsanız daha deneyimli ve belirli bir disiplini uygulayabilecek bir bakıcıya ihtiyacınız var demektir. Bu nedenle bebeğinizin ya da çocuğunuzun durumunu göz önünde bulundurarak nasıl bir bakıcı istediğinizi net bir şekilde belirlemeniz bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bakıcı ile ilgili önceliklerinizin zamanla değişebileceğini unutmayın. Dolayısıyla seçtiğiniz bakıcının da bu noktada biraz esnek olması gerekiyor. Anne, çocuk ve bakıcı arasında bir uyum olması hiçbir sıkıntı yaşanmadan bu sürecin keyfi bir şekilde geçirilmesini sağlayacaktır. Bu uyumu yakalamak da her ne kadar bakıcının görevi gibi görünse de annenin doğru bakıcı tercihini yaparak bu uyuma bir zemin hazırlaması gerekiyor.

Bebekler İçin Öncelikler

Bebek bakıcısı noktasında öncelikler çocuklarınkinden biraz farklı olabilir. Örneğin bebeğin altının değiştirilmesi kısa süreliğine atıldığında bu kabul edilebilir bir durumdur. Ancak mama saatlerinin ve uyku saatlerinin aksatılmaması gerekir. Bebeklerin gelişimi açısından bu iki unsur daha fazla önem taşıyor.

Çocuklar İçin Öncelikler

Çocuklar için öncelikler ise bakıcıyla arasındaki iletişim ve sosyal aktivitelerdir. Çocuk bakıcısının çeşitli oyunlar ve aktiviteler ile çocuğun keyifli bir şekilde zaman geçirmesini sağlaması gerekiyor. Bunu sağlayabilecek bir bakıcıya ihtiyacınız olduğu için öncelikleriniz bu durumda farklılaşabilir. Dolayısıyla çocuğunuzun yaşı ve ihtiyaçları da sizin önceliklerinizde belirleyici olmalıdır.