0530 265 75 35
0530 265 75 35
Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebeğinizin hızla büyümesini ve artık her türlü hareketi rahatlıkla yapmasını istiyor, hatta bu konuda sabırsızlanıyorsunuz. En çok merak edilenlerden biri de bebekler ne zaman oturur sorusunun yanıtı oluyor. İşte bu konuda merak edilenler!

Bebekler Kaçıncı Ayda Oturur?

Bebeklerin oturma pozisyonu alabilmesi için en az 4. ayın geride kalmış olması lazım. Çünkü bebeklerin bu yetiyi kazanması 4 ila 7. ayda mümkün olabiliyor. Artık 8. aya geldiklerinde de oturma pozisyonu almaya çalışırlar. Desteksiz bir şekilde oturabildikleri dönem bu zamandır. Ancak kafasını dik tutmakta zorlanacaklarını da belirtmek lazım. Bu dönemde kafalarını dik tutmaları için bir desteğe ihtiyaçları olabilir. Yastık ya da benzeri yumuşak bir malzeme ile bir süre kafasını destekleyebilirsiniz.

Bebekler Nasıl Oturmaya Alıştırılır?

Bebekler kendiliğinde emeklemeyi keşfedebilir ve emekleyebilir. Ancak oturmayı bebeklere öğretmek gerekiyor. Ancak olması gereken zamandan daha erken oturma pozisyonu almasını sağlamaya çalışmanız da ona zarar verebilir. Gelişimini çok iyi takip etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Peki, gelişim sürecini nasıl kontrol etmelisiniz? Bebeğinizin oturma pozisyonu almadan önce bu aşamaları geride bırakması gerekiyor.

  1. Yüz üstü pozisyondayken başını kaldırabiliyor olması gerekir.
  2. Oturma pozisyonuna geldiğinde birkaç saniye de olsa dik durabiliyor olmalıdır.
  3. Boyun kasları, başını dik tutmasını sağlayacak kadar gelişmiş olmalıdır.
  4. Destek alarak oturma pozisyonunda kalabiliyor olmalıdır.
  5. Son aşamada artık desteksiz bir şekilde oturabilir.

Bebeklerin oturma pozisyonuna kadar gelişim süreci…

Öncelikle 4 aylık olduğunda kol, boyun, karın ve sırtındaki kasların güçlenmeye başladığını belirtelim. Sırt üstü yatarken bacaklarını kaldırması, yüz üstü yatarken kafasını kaldırması gibi hareketleri bir kas güçlendirici egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Eğer bebeğiniz yatarken kafasını kaldırıp yana bakabiliyorsa artık boyun kasları güçlenmiş demektir. Fakat bu durumda hemen oturabileceğini de düşünmeyin. Bunun için karın ve sırt kaslarının da güçlenmesini beklemeniz gerekiyor.

5 aylık olduklarına yan taraflarını ve boynunu desteklemek kaydıyla yavaş yavaş egzersiz amaçlı oturma pozisyonu almasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu pozisyonda 10 dakikadan daha uzun süre kalmaması da önemli! Gün içerisinde bunu çok sık yapmamaya da özen gösterin. 6. ay ise artık kaslarının oturma için ideal güce kavuştuğu zamandır. Bebekler bu dönemde kendilerini dik bir pozisyonda tutabilirler. Bir süre deneme yaptıktan sonra oturma pozisyonu alabilirler.

Bebekler Mama Sandalyesine Ne Zaman Oturabilir?

Bebeğinizin beslenmesinin daha rahat yapılması için mama sandalyesine oturmasını da sabırsızlıkla beklediğinizi çok iyi biliyoruz. Bunun için bebeğin 7 aylık olması gerekiyor. Yani oturabildikten 1 ay sonra mama sandalyesine oturabilirler. Fakat bazı bebeklerde bu süre 8. ayı da bulabiliyor.

Bebekler Oturmadığında Ne Yapmalı?

Prematüre doğan bebeklerin gelişimi daha yavaş olur. Eğer bebeğinizde az önce sıraladığımız gelişimler meydana gelmediyse bir uzmandan yardım almalısınız. Özellikle 9 aylık olmasına karşın hala oturamıyorsa mutlaka bir doktor ile görüşün.