0530 265 75 35
0530 265 75 35
Belgesi Olan Çocuk Bakıcılarına 1300 TL Destek Müjdesi

Belgesi Olan Çocuk Bakıcılarına 1300 TL Destek Müjdesi

Avrupa Birliği tarafından da desteklenen projenin hayata geçirileceğinin müjdesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Bakan Selçuk, bu projenin İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanacağını dile getirdi. Hem sigortalı olması kaydıyla çalışan annelere hem de çocuk bakıcısı olarak hizmet sunan ve bakıcı belgesi olan kadınlara mali anlamda bir destek verileceğini duyurdu.

Bakan Selçuk konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Projemize, Ankara, İstanbul ve İzmir'de çocuğuyla birlikte ikamet eden, sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan bakıcı istihdam eden anneler başvurabilecek. Çalışan anne desteği kapsamında aylık yaklaşık 1300 lira (200 avro), engelli çocuğu olan annelere ise aylık 1625 lira (250 avro) civarında mali destek sağlanacak. Bu destek anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak.”

Başvurular İnternet Üzerinden Yapılacak!

Bu proje ile eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığını teşvik etmeyi amaçladıklarını dile getiren Bakan Selçuk, proje için başvuruların internet üzerinden yapılacağını açıkladı. Bakan Selçuk başvuru ve ön kayıt tarihlerini de şu sözlerle kamuoyuna duyurdu: "Sloganı 'Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır' olan projemize başvurular internet üzerinden e-devlet şifresi ile yapılabilecek. Ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba saat 14.00'te alınmaya başlanacak, kesin kayıtlar ise 26 Kasım Salı alınacak."

Çocuk bakıcısı olarak hizmet verenleri çok yakından ilgilendiren bu haberle birlikte projeye yüksek oranda başvuru yapılması bekleniyor. Başvuru yapmak isteyenlerin www.sgkegitimlibakici.org adresine tıklaması gerekiyor. Sadece bu internet adresi üzerinden yapılan başvuruların dikkate alınacağı da yapılan açıklamada yer aldı. Proje kapsamında sunulacak maddi desteğin tam 3 yıl boyunca devam edeceği belirtildi. Bu destekten sadece 3 bin 7000 çocuk bakıcısı faydalanabilecek.