0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuğun Gelişiminde Çevrenin Etkileri

Çocuğun Gelişiminde Çevrenin Etkileri

Bilindiği gibi çocukların ilk eğitimi ailede başlıyor. Çocuklar hayatı ve dünyayı aileleri ile birlikte keşfetmeye eğilimlidir. Genellikle aile ve yakın akraba ya da yakın arkadaşlardan oluşan bir çevre içerisinde büyüyen çocuklar okul çağına geldiklerinde çok daha farklı bir çevre içerisine giriyor. Artık etraflarında daha fazla sayıda yetişkin ve daha fazla sayıda kendi yaşıtları oluyor. Dolayısıyla etkilenebilecekleri faktör sayısı da bir o kadar artıyor.

Bununla birlikte çocuklar okul dönemine geldiklerinde aynı zamanda uymaları gereken kuralların sayısı da artış gösteriyor. Dolayısıyla çocuklar için özellikle okul öncesi dönemde hayatın bir hayli değiştiğini belirtmek gerekir. Bu durum beraberinde bir uyum sürecini getiriyor. Çocukların uyum süreçlerinde çevrenin etkisiyle çok daha açık bir hale geldikleri de aşikar. Çocukların gelişiminde çevrenin etkisi ailelerin sandığından daha fazladır.

Tüm aileler çocuklarını iyi bir çevre içerisinde yetiştirmek ister. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü çocuklar oyun parkına gittiklerinde ya da sinemaya gittiklerinde bile olumsuz tablolarla karşılaşabilir ve tüm bu durumu engellemek imkansızdır. Bu nedenle çevrenin çocuklar üzerindeki etkisini en aza indirgemenin en kolay yolu onlarla sağlıklı bir iletişim içerisinde olmaktır. Çocuklarla konuşmak ve hayatındaki değişimlere uyum sağlamasını kolaylaştırmak aileler için zor olmasa gerek.

Bununla birlikte ailelerin yakın arkadaşları ve akrabaları ile konuşması, çocuklarına nasıl davranılması gerektiği konusunda çevrelerine bilgi vermesi dikkat edilmesi gereken bir diğer husus oluyor. Özellikle çocukların anlamasının zor olduğu konularda tüm çevrenin ağız birliği yapması büyük önem taşıyor. Çocuklar konuşmaya başladıktan sonra sürekli olarak soru sorarlar. Hayatı bu şekilde keşfederler. Sordukları sorulara annelerinin, babalarının ya da çevreden herhangi birinin farklı bir yanıt vermesi durumunda çocukların aklının karışmasını engelleyemezsiniz.

İşte bu durumun önüne geçmek için çevrenin çocukların sorularına hangi konuda nasıl yanıt vereceklerini biliyor olması gerekir. Böylelikle çevrenin olumsuz etkisini en aza indirgemek mümkün hale gelebiliyor. Ailelerin ihtiyaç duymaları halinde bu ve benzeri konularda bir uzmana danışmalarında fayda olacaktır. Uzmanlar her konuda aileler için bir yol haritası çıkarabilir.