0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklar İçin Zeka Geliştirici Oyunlar

Çocuklar İçin Zeka Geliştirici Oyunlar

Çocuklarda beyin gelişimi doğumdan sonra da devam ediyor ve beyin gelişiminin % 90 gibi büyük bir oranı 5 yaşında tamamlanıyor. Bu süreçte çocuklar için zeka geliştirici oyunların çok büyük bir önem taşıdığını belirtmek gerekir. Yapılan araştırmalarda çocukların 5 yaşına kadar zeka geliştirici oyunlar ile zaman geçirdiklerinde beyin ve zeka gelişimlerinin bundan olumlu etkilendiğini ortaya koyuyor. Hangi oyunların zeka gelişimini desteklediği konusunda ise bilgi sahibi olunmasında fayda var. Sizler için bazı önerilerimiz olacak.

İnşa Oyunları

Hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz inşa blog oyuncaklarından satın almanız çocuklarınızın bu oyuncaklar ne zaman geçirmesi ve zeka gelişiminin olumlu yönde etkilenmesi için yeterli olacaktır. Ahşap ya da plastik materyalden hazırlanan bu oyuncaklar çocukların hayal dünyalarını da güçlendiriyor ve böylelikle çocukların zekası da bundan etkileniyor.

YapBoz

Çok basit bir oyun gibi görünse de yap boz çocukların zekasını geliştiren en önemli oyunlardan biridir. Yapboz sadece çocukların zekasını geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda mantıklı düşünmeye ve el göz koordinasyonu gibi pek çok açıdan çocuklara büyük faydalar sağlayabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzun yaşı uygun olduğunda mutlaka yapboz oyunları ile zaman geçirmesini sağlamanız gerekir.

Sözcük Avı

Sözcük avı oyunları pek çok farklı şekilde oynanabiliyor. Kelime kartları oluşturarak çocuğunuzun bazı kelimeleri bu kartlarla yazmasını isteyebilirsiniz. Daha küçük yaşlarda ise görselleri kullanarak aynı oyunu çocuklarınıza sağlayabilirsiniz. Söylediğiniz kelimelerin hangi görselde yer aldığını çocuğunuzun göstermesini sağlayın. Bu oyun da zeka gelişimine çok ciddi katkılarda bulunabiliyor. Görseller ile kelimeler arasında bir bağ kurması, çocukların problem çözme yetisinin güçlenmesine de katkıda bulunuyor.

Rol Yapma Oyunları

Çeşitli meslek grupları ya da çeşitli hayvan taklitleri gibi pek çok farklı şekilde oynanabilen rol yapma oyunları çocukların zeka gelişimine katkıda bulunan bir diğer oyun türüdür. Öğretmen öğrenci, doktor hasta gibi çeşitli rolleri çocukların üstlenmesini sağlayın ve bu oyunu keyifli bir hale getirin. Sadece zeka geliştirmekle kalmayıp çocukların son derece keyifli bir şekilde zaman geçirmesini sağlıyor olması da bu oyunları benzerlerinden ayırıyor.