0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocuklarda Adım Adım Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Adım Adım Tuvalet Eğitimi

Annelerin çocukları ile ilgili yaşadıkları en büyük endişelerden biri de tuvalet eğitimi oluyor. Oysa bu konuda herhangi bir endişe yaşamanıza hiç gerek yok. Çocuğunuz nasıl ki önce emeklemeye sonra yürümeyi öğrendi ise tuvaletini tuvalette yapmayı da öğrenecek! Çocuğunuzun tuvalet eğitimi dönemini çok daha rahat geçirmenizi sağlamak adına size pratik bilgiler aktaracağız. Hazır mısınız?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Öncelikle çocuğunuzun tuvalet eğitimi almaya hazır olması gerekiyor. Bunun için en doğru zaman 2 ila 2,5 yaşına geldiği dönemdir. Çocuğunuza daha erken tuvalet eğitimi vermeye kalkarsanız başarılı olma olasılığınız çok düşük. En azından 2 yaşına gelmesini beklemenizde fayda var. Çocukların idrar torbasının gelişimi 15 ila 18. aylarda başlıyor. Gün içerisinde yaklaşık 3 saatte bir çişlerini yapan çocuklar geceleri daha az çiş yapma ihtiyacı duyar. 2 ila 2,5 yaşına geldikten sonra çiş yapma periyotları değişebiliyor. Bu arada yaz mevsiminin tuvalet eğitimi için daha uygun olduğunu belirtelim. Kat kat giyinmesi gerekmeyecek ve altına kaçırdığında temizliğinin yapılması nedeniyle üşütmesi, hastalanması riski olmayacak.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Anneler çocuklarının tuvalet eğitimini olası en kısa süre içerisinde almasını istiyor. Ancak çocuklar için bunun sanıldığı kadar kolay olmadığını bilmelisiniz. Tuvalet eğitimi 3 ay ile 6 ay gibi bir zaman dilimini gerektirir. Çocuklara tuvalet eğitimi vermeye başladığınızda ilk haftada genellikle eğitimin büyük bölümünü almış olur. Ancak tamamen sizin kontrolünüz olmadan tuvaletini yapabilmesi için 6 aya kadar uzayabilen bir süre sabırlı olmanız ve beklemeniz gerekiyor. Tuvalet eğitiminin ne zaman tamamlanacağı kişiden kişiye değişebilir. Bazı çocuklarda sadece 10 günde tamamlanırken bazı çocuklarda bu süre 6 ayı bile aşabiliyor.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeden önce psikolojik olarak hazır olduğundan emin olmalısınız. Tuvalet eğitimini en kolay şekilde vermenizi sağlayacak olan bazı önerilerimiz olacak.

       • Çocuğunuza eğitim vermeye başlamadan bir süre önce tuvalet eğitimi ile ilgili bazı kelimeleri öğrenmesini sağlayan. Kaka, çiş, sifon, tuvalet kağıdı, lazımlık, külot gibi kelimeleri biliyor olması gerekiyor. Bu sayede sizinle çok daha rahat iletişim kurabilir. Aynı zamanda çocuğunuza tuvalet alışkanlığını işleyen kitaplar okuyabilir, masallar anlatabilirsiniz.

       • Kolay bir şekilde temin edebileceğiniz tuvalet eğitimi kartları bu eğitimi çok daha kolay vermenizi sağlayabilir. Bu kartlar çocukların yapması gerekenleri sırasıyla anlatıyor. Tuvalete girmeden temizlenme aşamasına kadar tüm yapılması gerekenleri sırasıyla ve çocukların anlayabileceği bir dille anlatan tuvalet eğitimi kartları da internetten de temin edebilirsiniz.
       • Çocukların bazı konuları oyunla daha kolay anladığı biliniyor. Size tuvalet eğitimini öncelikle çocuğunuza bir oyun gibi gösterebilirsiniz. Örneğin bir oyuncak bebeğin tuvaletini geldiğinde ne yapması gerektiğini bir oyuna dönüştürebilir ve oyuncak bebeğe çocuğunuzla birlikte tuvaletini yaptırabilirsiniz.

       • Çocuğunuzun kıyafetli bile olsa lazımlığa bir süre oturmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü çocukların tuvalet eğitimi esnasında en çok zorlandıkları husus lazımlıkta oturmak oluyor. Bu alışkanlığı kazandığında eğitimi de daha kolay olabilir. Lazımlığa oturduğunda çişini ve kakasını lazımlıkta daha kolay yapabileceğini çocuğunuza anlatabilirsiniz.

       • Annelerin tuvalet eğitiminde yaptıkları bir diğer büyük hata bebek bezini çıkardıktan sonra, bir yere giderken ya da geceleri yeniden takmak oluyor. Bebek bezini çıkardığınızda bir daha asla çocuğunuza bez takmayın. Aksi halde tuvalet eğitimini çocuğunuz için de zorlaştırılmış olursunuz.

       • Çocuğunuzun tuvaletini yaptığı saatleri tespit etmeye çalışın. Bu saatlerde çocuğunuzu tuvalete götürerek lazımlığa oturmasını sağlayın. Ardından çocuğunuza tuvaletini buraya rahatlıkla yapabileceğini anlatın. Ancak ilk denemelerde çocuğunuzun başarılı olmasını da beklemeyin. Bu sürecin bir alışma evresi olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

       • Çocuğunuz tuvaletini lazımlığa yapmamış olsa bile tuvalete geldiğinde tuvalete gitmesi gibi durumlarda çocuğunuzu ödüllendirin. Bu durum onun cesaret kazanmasını sağlayacak.
       • Tuvalet eğitimi konusunda evde yaşayan herkesin tutumunun aynı olmasına dikkat edin. Örneğin işe giderken çocuğunuzu annenize bırakıyor olabilirsiniz. Bu konuyu annenizle de konuşun ve sizinle aynı tutumu sergilemesini sağlayın. Evde yaşayan herkesin aynı tutumu sergilemesi çok büyük önem taşıyor.

       • Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuza kolaylıkla çıkarabileceği kıyafetleri giydirin. Düğme yada fermuar gibi materyaller olan kıyafetleri tercih etmeyin.

       • Çocuklarda bazen çişini lazımlığa yapma ancak kakası için ısrarla bez isteme durumu ortaya çıkabiliyor. Bu durumda çocuğunuza kakası için bir takmanızda fayda var. Aksi halde çocuklar kakaları geldiğinde tutabiliyor ve bu da ciddi kabızlık sorunlarına neden olabiliyor. Biraz daha sabırlı olabilir ve kakası için de lazımlığı kullanması için bir süre daha bekleyebilirsiniz.

      • Çocuğun altını çıplak bırakmak vücudunun sinyallerini daha iyi algılamasını sağlayabiliyor. Bu nedenle şayet ortam ve hava sıcaklığı müsaitse arada bir çocuğunuzun poposunu çıplak bırakmanıza fayda var.

Tuvalet Eğitimi Esnasında Yapılması Gerekenler

     • Çocuğunuzun beyaz yerine alıştırma külotuna geçiş yapmasını sağlamak adına onu teşvik edin. Ancak bezde ısrarlıysa bez kullanmaya devam edin. Çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde lazımlığa giderek bezini çıkarabilirsiniz.
     • Lazımlığın çocuğun kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde kullanıma hazır bir şekilde duruyor olması gerekiyor.

    • Çocuğunuzun bir arkadaşı ile ya da kardeşiyle tuvalete gitmek istemesi son derece normal bir durumdur ve ona izin verebilirsiniz. Bu sayede tuvalet kullanımı çocuklar için daha eğlenceli bir hal alabiliyor. Herhangi bir sakıncası da bulunmuyor.
    • Musluğu açmanız çocuğun çişini daha kolay yapmasını sağlayabiliyor, bunu da deneyin.
    • Lazımlığın içerisinde çişi ya da kakayı çocuğunuzun yanında tuvalete dökün. Bir süre sonrasında çocuklar klozeti kullanmaya başlayacakları için lazımlık ile klozet arasında bir bağ kurmalarını sağlamış olacaksınız.

Tuvalet Eğitiminde Gece Saatleri!

Annelerin bu süreçte aklına takılan en önemli konulardan biri de geceleri tuvalet eğitimine nasıl devam edilmesi gerektiği oluyor. Çocukları uykudan uyandırıp tuvalete götürmek mi gerekiyor yoksa geceleri bez mi takılmalı? Öncelikle gündüz saatlerinde bez kullanmayı bıraktıysanız geceleri kesinlikle bez takmamalısınız. Bunun yerine yatağa koruyucu bir ped verebilirsiniz. Çocuğunuza yatış saatinden 2 saat öncesinde su ve sıvı vermeyi kesin. Çocuğunuzun geceleri hangi saatlerde çiş yaptığını gözlemleyin ve bu saatlerde çocuğunuzu uyandırın. Geceleri tuvalet eğitimi anneler için çok daha zorlu bir süreç olabiliyor. Çünkü çocukların gece saatlerinde tuvaleti geldiğinde kalkıp tuvalete gitmesi 6 yaşına kadar uzayabilen bir süreyi gerektiriyor. Bu süre zarfında çocuğunuza altına kaçırdığında asla kızmamalısınız.

Tuvalet Eğitimi Verirken Bunları Yapmayın!

Annelerin tuvalet eğitimi verirken en çok yaptıkları hataları biliyoruz ve sizlerle de paylaşıyoruz. Siz sakın bu hataları yapmayın!

   • Elbette tuvalet eğitimini sadece birkaç günde tamamlayan çocuklar da var. Ancak her çocuk bir değil. Sabırlı olmalı ve aceleci davranmamalısınız. Çocukların çok büyük bir bölümü için tuvalet eğitimi aylarca sürer.
   • Çocuğunuzu altına kaçırdığında ya da benzer durumlarda azarlamayın, cezalandırmayın. Bu tür küçük kazaların her daim olabileceğini ve son derece normal olduğunu unutmamalısınız.
   • Çocuğunuza daha az sıvı vermeye başlamayın. Sağlığına ciddi zararlar vermiş olursunuz. Sıvıyı azaltmanız bu tür kazaları engellemez. Sadece geceleri yatmadan 2 saat önce sıvı vermemeniz yeterlidir. Gün içerisinde sıvıyı kesmeyin.
   • Çocukların kakasını tuvalete yapması için fitil kullanımı gibi yöntemleri asla uygulamayın!
   • Çocuğunuzu ikna ederek ve teşvik ederek tuvalet eğitimi vermelisiniz. Lazımlığa zorla oturtmak ya da tuvalete zorla götürmek gibi yöntemler çocuğunuzun tuvalet eğitimine tepki göstermesine sebep olabilir ve doğal olarak bu süreç uzar.

Tuvalet Eğitiminde Çocukların Sorun Yaşamasına Neden Olabilen Unsurlar

Bazı unsurlar çocukların tuvalet eğitimi almasını zorlaştırabiliyor veya bu süreyi uzatabiliyor. İşte o unsurlar...

Stres…

Her değişiklik çocuklar için stres anlamına gelir. Aşırı strese girmesi tuvalet eğitimini zorlaştırdığı için sürekli bir baskı kurmaya çalışmayın ve bu konuyu sıklıkla dillendirmeyin.

Yorgunluk…

Çocukların yorgun olamayacağını mı düşünüyorsunuz? Anaokuluna başlamak, günlük aktivitelerinin artması gibi unsurlar yorgunluğa neden olabilir. Bu yüzden verilen eğitimi alması da zorlaşabilir.

Heyecan…

Tuvalet eğitimini abartmanız fazla heyecanlanmasına neden olur ve bu da idrar kesesini kontrol etmesini zorlaştırır.

Odaklanamama…

Çocuğun tuvalet eğitimine konsantre olması da gerekiyor. Bazı çocuklar oyuna ara verip tuvalete gitmeyi unutabilir ve konsantre olamadığı için eğitim zorlaşabilir.

Sıkışma…

Tuvaletinin geldiğini anlasa bile tuvalete yetişemeyebilir. Çok hızlı harekete edememesi de altına kaçırmasının bir nedeni olabilir.

Erkek Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Öncelikle erkek çocukların bezi bırakması ve tuvalet eğitimi almasının kız çocuklara nazaran daha uzun sürdüğünü belirtelim. Erkek çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilmeli? Nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtlar…

  • Annelerin en çok merak ettiği husus erkek çocuklara çiş eğitiminin ayakta mı yoksa lazımlığa oturarak mı verilmesi gerektiği oluyor. Bu konuda uzmanlar erkek çocukları ilk etapta çiş eğitiminin oturarak verilmesi gerektiğini belirtiyor.
  • Ayakta çiş yapmayı babasından ya da TV’de görüp denemek de isteyebilir. Bunda bir sakınca yok ve denemesine izin verin.
  • Ayakta çiş denemesi yapması için klozetin önüne bir tabure koymalısınız. Bu sayede boyu rahatlıkla klozete yapabilecek seviyeye gelir. Penisini klozete çişin ulaşabileceği bir şekilde tutmasını öğretin.
  • Klozet içerisine tuvalet kağıdından küçük bir top yapıp atabilir ve çişiyle bu topa vurmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür oyunlar erkek çocuklarının tuvalet eğitimini kolayca almasını sağlar.