0530 265 75 35
0530 265 75 35
Çocukların Özgüveni Nasıl Geliştirilir?

Çocukların Özgüveni Nasıl Geliştirilir?

Anne babalar çocuklarının gelişimi ile ilgili sadece fizyolojik açıdan değil psikolojik açıdan da bazı kaygılara yapılabiliyor. Bu endişelerden biri de çocuklarında özgüven sorunu olmasıdır. Özgüven çocuklar için elbette büyük bir önem taşıyor ve çocukluk döneminde çocukların özgüveni desteklemek yetişkin olduklarında da bu konuda sorun yaşama ihtimalini azaltıyor. Çocukluk döneminde anne ve baba ile olan sağlıklı iletişim olası özgüven problemlerinin önüne geçebiliyor.

Öncelikle çocuğunuzun özgüvenini olumsuz yönde etkilemek istemiyorsanız onun duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilmesine izin vermelisiniz. Sürekli olarak eleştirilen ya da sürekli olarak susturulan çocuklarda özgüven problemlerinin oldukça yaygın bir şekilde görüldüğünü unutmamalısınız. Bu nedenle çocuğunuzun yanlış düşünüyor olsa bile öncelikle düşüncelerini sizinle paylaşmasına izin verin. Ardından doğru düşünmesini sağlayacak cümleler kurabilirsiniz.

Otoriter Tutum Özgüven Yoksunluğuna Yol Açabilir!

Yapılan araştırmalara bakıldığında çok otoriter ailelerin çocuklarında daha özgüven problemlerinin yaşandığı dikkat çekiyor. Çocukların evde geçirdiği zaman diliminde aklınıza gelebilecek her konuyu çeşitli kurallara bağlamanız çocuğunuzun özgüven kaybı yaşanmasına sebep olabilir. Elbette her aile içerisinde mutlaka kurallar olmalıdır. Çünkü kurallar çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Ancak dozajı çok iyi belirlemeniz de büyük önem taşıyor.

Fazla otoriter olmanız çocuğunuzun kendine olan güvenini kaybetmesine neden olur. Bununla birlikte çocuğunuza sürekli eleştiriyor olmanız, duygu ve düşüncelerine, tavır ve tutumlarına sürekli olarak itiraz etmeliyiz özgüveni eksik bir yetişkin olmasına sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda çocuklar içine kapanma ya da aşırı agresifleşme gibi farklı tepkiler de verebiliyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini doğru şekilde biliyor olması gerekir.

Çocuklarda özgüven eksikliği belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kendi duygu ve düşüncelerini ifade edememe
  • Sorumluluklardan kaçma
  • Yanında güvende hissettiği kişilerden ayrılmak istememe
  • Yeni ortamlara girdiğinde aşırı kaygı duyma
  • Karar vermekte güçlük çekme
  • Sosyal ortamlara girmekten kaçınma
  • Kendisine sorulan sorulara yanıt vermeme
  • Sürekli utanç, suçluluk ve sevilmeme hissine kapılma

Şayet çocuğunuzda yukarıda sıralanan belirtilerden bir ya da birkaçı varsa en kısa sürede bir uzmandan yardım almalısınız.