0530 265 75 35
0530 265 75 35
İlgisiz Çocuk Sendromu

İlgisiz Çocuk Sendromu

İlgisiz Çocuk Sendromu Nedir ?

Çocuk psikolojisi ile ilgilenen uzmanlar tarafından saptanan ‘İlgisiz Çocuk Sendromu çocuğun duygusal ve fiziksel olarak davranış bozukluğuna iten bir ruh hali sergilemesidir. Bu sendromu yaşayan çocukların davranışları işle, Otizm hastaları çocukların davranış biçimleri hemen hemen aynı olarak belirtilmiştir. Bu da son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan ‘ilgisiz çocuk sendromu ’nun ciddiyetinin önemli boyutlarda olduğunu göstermektedir.

Her çocuk için 0-6 yaşın karakter gelişiminin şekillenmesinde ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. Sendromun en çok görüldüğü yaş ise çocuklarda duygusal gelişimin en üst düzeyde olduğu 4 yaş civarıdır.

Bu sendroma ‘Bakıcı Kadın Sendromu’ adı da verilmektedir. Yoğun çalışan annelerin vakitsizlikten, çocuklarının duygusal gelişimine katkıda bulunamayarak, onları yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmayan bakıcılara emanet etmeleri bu duruma davetiye çıkarmaktadır. Çocuk büyütmenin ne kadar meşakkatli bir yolculuk olduğunu, çocuk sahibi olmaya karar verildiği andan itibaren ebeveynler tarafından idrak edilmelidir.

Anne gerçekten hazır olduğunda bakıcı ile çalışmaya başlamalı ve mutlaka bakıcı çok araştırarak seçilmelidir. Unutmamak lazım ki çocukların karakterini yoğuran kişiler tamamen aileleridir. Çocuklara kaliteli zaman ayırarak, kaç yaşında olursa olsun onunla konuşarak ve onu dinleyerek, kendini önemli hissettirerek, günün belli saatlerini sadece çocuğunuza yoğunlaşarak onunla oyunlar oynayarak ve birlikte sosyalleşerek geçirirseniz doğru bakıcı seçimi ile bu tür sıkıntılar yaşamamış daha mutlu ve sağlıklı nesiller yetiştirmiş olursunuz.

 

İlgisiz Çocuk Sendromu Yaşayan Çocukların Davranışları

  • Daha çok içine kapanık, sessiz bir ruh hali içinde olurlar.
  • Sosyalleşmek, dışarı çıkmaktan çok evde oturmayı tercih ederler.
  • Konuşmakta zorlanırlar, kendilerini ifade etmekte oldukça zorlanırlar.
  • Çoğunlukla televizyon izleyerek mutlu olurlar.
  • Yemek alışkanlıkları düzensizdir.
  • Anne ve babaya uzak tavırlar sergileyerek bir tip cezalandırma yoluna giderler.
  • Bunlardan bir kaçını çocuğunuzda yaşıyorsanız en yakın zamanda bir pedagog ‘ dan yardım alarak, bakıcı ile iletişimde olup gerekirse bakıcınızı değiştirerek ve çocuğunuza gereken ilgiliyi gösterip güvenini geri kazandığınız takdirde çocuğunuzun gelişimi sağlıklı bit şekilde devam edecektir.