0530 265 75 35
0530 265 75 35
Memeden Ayrılan Bebeğin Psikolojisi

Memeden Ayrılan Bebeğin Psikolojisi

Memeden ayrılmak bebekler için büyük ayrılıktır. Bebeklerin memeden ayrılması için en doğru zaman diliminin 2 yaş olduğu söylenir. Ancak bu dönemde bebekler aynı zamanda 2 yaş sendromuna girdikleri için memeden ayrılmaları sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Bu süreci olabildiğince sorunsuz bir şekilde atlatabilmenin yolu ise bebekleri memeden aşamalı olarak kesmek oluyor. Eğer bunu birdenbire yaparsanız bebeğiniz çok ciddi sıkıntı yaşayabilir.

2 yaş sendromu bebeklerin artık yavaş yavaş özgürlüklerini ilan etmeye başladıkları ve onlar için son derece sancılı olan bir süreçtir. Bu süreçte bir de memeden ayrılmak bebekler için kolay olmuyor. Dolayısıyla annelerin doğru zamanı kollamaları çok büyük bir önem taşıyor. Doğru zamanı yakaladığınız anda da memeden kesme girişimlerine başlayabilirsiniz. Doğru zaman nedir sorusuna da açıklık getirelim. Doğru zaman bebeklerin olabildiğince sakin ve güvende hissettikleri dönemlerdir. Hırçın ve huzursuz oldukları dönemlerde böyle bir girişimde bulunmamanız gerekiyor.

Bebekleri Memeden Keserken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle ilk defa anne olanlar bebekleri memeden keserken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda kararsız kalabiliyor. Bu noktada sizlere yardımcı olabilecek birkaç detaydan söz edelim.

  • Kendinizi başka anneler ile kıyaslamayın ve başka annelerin bebeklerini memeden kestiği tarihi baz almayın. Sizin bebeğiniz için bu tarih doğru bir zaman dilimi olmayabilir.
  • Bu dönemde size akıl verecek çok sayıda kişi olacaktır. Ancak size söylenenlerin tamamını doğru olarak kabul etmemeniz gerekiyor. Olabildiğince uzmanların görüşlerini dikkate alarak hareket etmenizde fayda var. Şayet bu konuda çok zorlanırsınız doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Bebekleri memeden kesme girişimleri en az iki aya yayılmalıdır. Bu 2 aylık zaman diliminde bebeğinizi emzirme sıklığınızı azaltın. Burada azaltmanız gereken gün içerisinde bebeğinizi kaç defa emzirdiğiniz olmalı, bebeğinizi doymadan memeyi bıraktırmaktan söz etmiyoruz.
  • Bebeğinizi emzirmeyi aniden keserseniz mastit iltihabı ya da süt kanallarında tıkanıklık meydana gelebilir. Yani sadece bebeğinizin psikolojisi bakımından değil kendi sağlığınız açısından da emzirmeyi aniden kesmemelisiniz.
  • Memeden kesilen bebeklerde sevilmeme, istenmeme gibi psikolojik durumlar yaşanabilir. Tüm bunlara hazırlıklı olmalı ve bu dönemde bebeğinize her zamankinden çok daha fazla ilgi ve sevgi göstermelisiniz.