0530 265 75 35
0530 265 75 35
Otizm Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Otizm Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Genetik olduğuna dair çeşitli kanaatler mevcut olsa da neden meydana geldiği hala bilinmiyor ve %100 genetik olup olmadığı hala kanıtlanabilmiş değil. Tıp dünyasında otizm sadece davranış bozukluğu olarak değerlendiriliyor. Bebekler dünyaya geldiklerinde otizmli olup olmadıklarının anlaşılması mümkün değildir. Büyüme çağında girdiklerinde bazı davranışları otizmli olduklarına dair şüphe doğurabilir.

Otizm ne kadar erken anlaşılırsa çocuk için o kadar iyidir. Çünkü her ne kadar otizmi sıfırlamak mümkün olmasa da çeşitli rehabilitasyon programları uygulanarak otizmin etkisi minimum düzeye çekilebiliyor.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Motor hareket kabiliyetlerinin zayıf olması otizmin en yaygın belirtileri arasında yer alıyor. Çocukların gözlerinin tek bir noktaya odaklanması ve dakikalarca aynı noktaya bakması, ismi ile seslenildiğinde herhangi bir tepki vermemesi genellikle otizmin fark edilmesine dair ilk belirtiler oluyor. Çocukların bazı hareketleri sürekli tekrarlaması ve bunu saatlerce yapabilmesi yine yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Otizmli çocuklar genellikle akranlarına ilgi göstermezler. Bir arkadaşlık ilişkisi kurmaya çalışmazlar ve genellikle konuşmazlar. Otizmli çocuklar aynı zamanda kendilerine dokunulmasından da çok hoşlanmazlar. Sarılmak gibi eylemler onlar için son derece itici hal alabiliyor. Odaklanma becerileri gayet düşük olsa da bu çocuklar son derece hareketlidir. İlgi alanları sürekli değişebilir ve gün boyunca aktif bir tempo ile yaşayabilirler.

Çocuğu Otizmli Olan Aileler Ne Yapmalı?

Elbette her aile çocuğunun sağlıklı olmasını ister. Bu nedenle otizm tanısı konduğunda aileler genellikle kısa süreli bir duygu çökmesi ve üzüntü yaşayabilir. Ancak bu süreci olabildiğince hızlı atlatmaları ve otizmli çocuklar için özel olarak programlanan rehabilitasyon merkezlerinden yardım almaları gerekiyor. Özellikle ilk 12 ay içerisinde tespit edilen otizm durumunda çocuklar bu merkezlerde özel olarak yetiştirilebiliyor ve zamanda mahalledeki

Herhangi bir okula gidip eğitim alabilecek düzeye gelebiliyorlar. Bu nedenle pek çok hastalık ile kıyaslandığında otizm korkulması gereken bir rahatsızlık olmaktan çıkıyor. Aileler şunu unutmamalıdır, otizm tamamen ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir ancak doğru eğitim ile etkilerinin en aza indirgenmesi mümkün olabilir.